piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Nauka > Dotykowe książki 3D dla niewidomych dzieci

Dotykowe książki 3D dla niewidomych dzieci

Dotykowe książki 3D dla niewidomych dzieci
Data publikacji: 2016-02-18 15:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 2380 120512

Projekt drukowanych w 3D dotykowych książek dla niewidomych oraz niedowidzących dzieci opracowali naukowcy z Uniwersytetu Colorado w USA. Stworzyli w ten sposób kolekcję najbardziej znanych książek dla najmłodszych czytelników – donosi portal Centrum Druku 3D.

Zdaniem twórcy projektu Toma Yeh, główną jego ideą jest odpowiednie przedstawienie grafiki 2D w 3D w sposób, który byłby najbardziej odpowiedni dla małych dzieci. Zespół naukowców bada też możliwości opracowania algorytmu przedstawiającego krok po kroku, w jaki sposób rodzice czy nauczyciele mogliby sami przygotować tego typu książki 3D.

Każda książka składa się ze stron, które posiadają zarówno opis w języku Braille’a, jak również trójwymiarowe kształty rozmieszczone w taki sposób, żeby mogły być łatwo śledzone przez niewidome lub niedowidzące dziecko. Przetworzono w ten sposób najbardziej znane i popularne opowiadania, dzięki czemu dzieci mogą w inny sposób doświadczyć dobrze znanych im historii.

Przy projektowaniu książek naukowcy posługują się specjalnym oprogramowaniem CraftML, które zostało opracowane specjalnie na potrzeby tego projektu, ale z czasem ewoluował i może być stosowany do tradycyjnego modelowania 3D.

Wszystkie pliki powstałych dotąd książek 3D, są udostępnione za darmo i można je pobrać ze specjalnej biblioteki online, dzięki czemu każdy może wykonać je sobie samodzielnie. Nie jest to pierwsza idea, w której druk 3D został zaangażowany w pomoc osobom niewidomym. Wcześniej pojawiały się już projekty drukowanych dzieł sztuki, map, zdjęć, czy też notacji muzycznej, pozwalającej osobom niewidomym na czytanie nut. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie