Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił we wtorek (20 grudnia) procedurę sporu zbiorowego. Oznacza to, że rozpoczął on przygotowania do strajku generalnego, który ma odbyć się w marcu.
W planowanej reformie edukacji ZNP widzi poważne zagrożenie dla polskiego systemu oświaty. Związek domaga się od rządu dwóch rzeczy: złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę edukacji i zwiększenia nakładów na oświatę. Swoje postulaty wyraził w październiku podczas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP „Nie dla chaosu w szkole”, kierując stosowne pismo do premier Beaty Szydło. Miesiąc później kilkanaście tysięcy nauczycieli pikietowało przeciwko reformie edukacji i likwidacji gimnazjów. Postulaty nie zostały spełnione. W poniedziałek (19 grudnia) zorganizowano kolejną pikietę w Warszawie. Zgromadziła ona 35 tysięcy nauczycieli, którzy protestowali przeciwko reformie edukacji pod hasłem „Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji”. Zorganizował ją ZNP razem z Koalicją „NIE dla chaosu w szkole” i ruchem „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. Wyrażając swój sprzeciw wobec reformy edukacji, protestujący apelowali do prezydenta RP o weto. Wręczyli prezydentowi Andrzejowi Dudzie petycję z wnioskiem o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji, a jeśli ją podpisze - o zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu edukacji. Przekazali prezydentowi 15 świątecznych paczek z ponad 250 tys. podpisów w obronie polskiej szkoły i ustroju szkolnego zebranych w akcji "Razem dla gimnazjum" oraz pod petycją "W obronie polskiej szkoły".
Podczas wtorkowego posiedzenia Zarząd Główny ZNP zdecydował, że w związku z niespełnieniem postulatów, od 20 grudnia rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Szczegóły ogłosił na www.znp.edu.pl. Można o tym też przeczytać na stronie zarządu okręgu zachodniopomorskiego ZNP: www. szczecin.edu. znp.pl, gdzie znajduje się także link: "Jeszcze możesz podpisać petycję w obronie polskiej szkoły". ©℗
(el)
Fot. Robert STACHNIK