Nowe, plastikowe e-legitymacje szkolne zastąpią tradycyjne, papierowe. Szkoły się cieszą, bo z dotychczasowymi dokumentami jest wiele problemów. Dyrektorzy zastanawiają się tylko, kto za tę nowość zapłaci.
Od września br. szkoły i przedszkola będą mogły wydawać e-legitymacje. Nadal będą też jednak wydawały legitymacje w tradycyjnym formacie papierowym. Od 21 maja obowiązuje bowiem Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zawiera ono m.in. wzory e-legitymacji, świadectw szkolnych i arkuszy ocen.
– Każda szkoła indywidualnie będzie wydawała nowe e-legitymacje swoim uczniom – powiedziała nam Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta UM Szczecina.
MEN podkreśla, że e-legitymacja została wprowadzona w odpowiedzi na oczekiwania uczniów, ich rodziców, jak i dyrektorów szkół oraz samorządów.
– Trzeba iść z postępem i bardzo mnie cieszy, że wejdzie plastikowa legitymacja, bo dotychczasowa nie przystaje do naszych czasów. Kartonik jest zawsze wyświechtany, a na zdjęciach często nie chce się odbić pieczątka szkoły i zdarza się, że konduktorzy w pociągu nie chcą tego dokumentu uczniom uznać – powiedziała nam sekretarka w szczecińskim liceum ogólnokształcącym.
W nowym dokumencie możliwe będzie także kodowanie dodatkowych usług, wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu.
– W naszej szkole rozważamy możliwość zakupu specjalnego urządzenia do drukowania e-legitymacji, ponieważ nie wiemy, czy w kontekście przepisów RODO, dotyczących danych osobowych, można będzie to robić w drukarni i przekazywać dane o uczniach osobom trzecim – usłyszeliśmy w jednej ze szczecińskich szkół. – Ile takie urządzenie może kosztować jeszcze nie wiemy.
Nie wiadomo też, czy dane które znajdą się w e-legitymacji będą zależały od kreatywności każdego i dyrektora szkoły oraz czy będą odpowiednie czytniki, aby je wszystkie zweryfikować.
Niektórzy dyrektorzy najbardziej obawiają się jednak kosztów związanych z produkcją e-legitymacji. Obecna kartonowa legitymacja to koszt ok. 1 zł, plastikowa kosztuje natomiast 10 zł. Dla szkół będzie to rocznie wydatek od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Zwyczajowo pierwszy dokument uczeń otrzymuje bezpłatnie. Kto za to zapłaci, jeszcze nie wiadomo. Szkoły liczą na dodatkowe środki z budżetu państwa lub samorządu na ten cel. W przeciwnym razie będą musiały zbierać opłaty od swoich uczniów. ©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Robert Wojciechowski