środa, 26 września 2018.
Strona główna > Na Luzie > Świadectwo z czekiem, czyli nagroda za dobre stopnie

Świadectwo z czekiem, czyli nagroda za dobre stopnie

Świadectwo z czekiem, czyli nagroda za dobre stopnie
Data publikacji: 2018-05-10 13:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:27
Wywietleń: 2308 326704

Nagrody w wysokości od 100 do 150 euro otrzymają pod koniec roku szkolnego najlepsi uczniowie technikum w Arezzo, w Toskanii. Pomysł nagradzania za dobre oceny i wysoki stopień z zachowania wywołał we Włoszech dyskusję i ma zwolenników.

– To jedna z pierwszych szkół w kraju, która płaci za dobre stopnie – podkreślają media informując o inicjatywie dyrekcji technikum o profilu budowlanym i ekonomicznym.

Na mocy decyzji dyrekcji aby wraz ze świadectwem otrzymać czek trzeba mieć średnią ocen co najmniej 7,5 w 10-stopniowej skali i "dziewiątkę" z zachowania. W tym roku przyznaną po raz pierwszy nagrodę otrzyma kilkudziesięciu uczniów spośród 930.

– Nie nazwałabym tego stypendium. To sposób na to, by zachęcić młodzież, zmotywować ją do nauki i krzewić właściwe zachowanie w klasie – wyjaśniła dyrektor Silvana Valentini, cytowana przez dziennik "La Repubblica".

W przeciwieństwie do stypendiów, których liczba jest z góry ustalona, w przypadku nagród finansowych nie ma takich ograniczeń. Dyrektor wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku będzie mogła przyznać ich więcej niż obecnie.

– Naszym celem jest podniesienie poziomu przygotowania uczniów – zaznaczyła.

Pieniądze na nagrody pochodzą z kasy szkoły, a także od sponsorów, czyli miejscowych firm, w których uczniowie mają praktyki. Placówka wyasygnowała ze swoich funduszy około 5 tysięcy euro ograniczając wydatki na reklamy w mediach – publikowane, by zachęcić uczniów i rodziców do jej wyboru po gimnazjum.

Podczas gdy na uniwersytetach nagrody finansowe stanowią normę, we włoskich szkołach średnich są one wyjątkową rzadkością. W niektórych uczniowie dostają bony wartościowe do wykorzystania w sponsorujących je firmach. Uczniowie z Arezzo zapewniają, że podoba im się ten pomysł i wielu z nich przyznaje, że motywacja finansowa okazała się w ich przypadku skuteczna.

Włoscy nauczyciele są podzieleni w ocenie tej inicjatywy. Wśród różnych opinii na ten temat są i takie, że każda motywacja dla uczniów i promowanie dobrego zachowania są słuszne w chwili obecnego poważnego kryzysu edukacyjnego we Włoszech, objawiającego się falą agresji w szkołach. Od początku roku doszło do kilkudziesięciu przypadków napaści na nauczycieli ze strony uczniów, takich jak pobicia, upokarzania i pogróżki.

(pap)

Fot. EPA/ATTILA BALAZS 

Komentarze

Na dwoje Babka wrozyla...
Najlepsi nagrody od 100-150 Euro... a Najgorsi co miesiec Zasilki z Wloskiego MOPR-u czy MOPS-u !! A wiec Kto "wygral"... na dluzsza Mete patrzac ??
2018-05-10 23:06:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Z którego miejskiego kąpieliska w Szczecinie najczęściej korzystaliście w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy