Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Akademia Morska stawia na farmy wiatrowe. Więcej niż mgliste plany

Data publikacji: 26 czerwca 2021 r. 10:06
Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2021 r. 13:35
Akademia Morska stawia na farmy wiatrowe. Więcej niż mgliste plany
 

Organizacja konferencji naukowych i technicznych, współpraca z biznesem i administracją w zakresie budowy morskich farm wiatrowych – to główne zadania Rady Naukowej, która powstała przy Akademii Morskiej w Szczecinie. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich uczelni i eksperci branżowi.

- Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce w ostatnich miesiącach wyszła z fazy mglistych dalekosiężnych planów inwestycyjnych i stała się rzeczywistością - mówi Weronika Gocłowska, rzecznik AM. - Polskie przedsiębiorstwa od dawna z sukcesem działają w tym sektorze, budując elementy turbin wiatrowych, konstrukcje wsporcze, czy zadaniowe jednostki pływające, a instytucje naukowe i administracyjne pracują nad rozwiązaniami, dzięki którym najbliższe plany inwestycyjne nabierają konkretnego kształtu.

Planowane farmy wiatrowe w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej są w zaawansowanym etapie rozwoju, a wejście w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych urealnia powstanie polskich farm w perspektywie kilku najbliższych lat.

- Szanse dla rynku pracy dostrzegła Akademia Morska, na której już od października startuje nowy kierunek, poświęcony kształceniu przyszłych specjalistów - dodaje Weronika Gocłowska. - Szacunki mówią, że na rzecz sektora MEW może powstać w Polsce nawet 77 tys. nowych miejsc pracy. Rada może skutecznie wpływać o kierunkach rozwoju nauki, może też mieć wpływ na kształcenie kadr i dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku.

Nowy kierunek w szczecińskiej uczelni to inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Akademia przekonuje, że są unikalnymi studiami w skali kraju. To 3,5-roczne studia I stopnia

 - Chcemy promować nie tylko naszą uczelnię i nowopowstały kierunek studiów – wyjaśnia Artur Bejger prorektor ds. nauki AM. - Rada ma na celu zarówno skupienie wszystkich środowisk związanych z szeroko pojętą morską energetyką wiatrową, jak i popularyzowanie tego rodzaju źródeł odnawialnych. Postawione przez Radę Naukową MEW przy Akademii Morskiej w Szczecinie zadania, wspierają rozwój w obszarze kształcenia, propagowania, a także wspierania inicjatyw gospodarczych szeroko pojętej energetyki wiatrowej, w tym lądowej.

W prace zespołu naukowców włączyło się Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej Polskie, a także Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Warto przypomnieć, że ta największa branżowa organizacja ma od początku działalności siedzibę w Szczecinie.

(as)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wydymany przymusowo
2021-06-26 18:23:47
Zwykły obywatel musi rynkowo konkurować na każdym polu. Tymczasem za jego plecami (ale finansowane z jego kieszeni) powstają biznesiki z dopiskiem "eko", które pomijają rynkowe realia, a dochód mają gwarantowany. Morskie farmy nie powstałyby nigdy na warunkach rynkowych. Produkują najdroższy prąd. Powstają tylko dlatego, że mają gwarantowane dopłaty z budżetu przez cały okres eksploatacji. Potem zostaną porzucone. Kto dopłaca "eko"-cwaniakom? Pan, pani, ja. Oto cała prawda "eko" religii.
Zgred
2021-06-26 13:32:30
Ostatnie upały zlikwidowały konieczność palenia w piecach węglowych. A tymczasem nad miastami smog pokazują w tv. Upadł jeden z argumentów za ograniczaniem węgla. Niech tyłko zaczną stawiać wiatraki na morzu to zaraz jacyś zieloni stwierdzą że drganie turbin stojących w wodzie zaszkodzi szprotkom w migracji i zatrzymają budowy. Tak tylko przypominam że"polski" reaktor atomowy co miał być w Żarnowcu został sprzedany do Finlandii po cenie złomu i spokojnie pracuje w elektrowni i nikogo nie zabija
PSEW
2021-06-26 11:11:17
Prostego komunikatu nie potraficie skopiować bez błędu? Nie "W prace zespołu naukowców włączyło się Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej Polskie, a także Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej", jak podaje Kurier ale "W prace zespołu naukowców włączyło się Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej a także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej". https://www.am.szczecin.pl/pl/uczelnia/aktualnosci/rada-naukowa-ds-morskiej-energetyki-wiatrowej-ruszya-przy-ams/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA