sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej

Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej [GALERIA]

Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej
Data publikacji: 2019-05-17 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-18 15:55
Wywietleń: 1074 391600

Jaki jest potencjał morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Bałtyku? Jakie może przynieść korzyści gospodarcze rozwój tego sektora? Zastanawiano się nad tym podczas zakończonego w piątek dwudniowego (16–17 maja) spotkania Pomeranian Offshore Wind Conference, zorganizowanego w Szczecinie przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i stowarzyszenie Business Club Szczecin.

– Morze Bałtyckie to nowy, obiecujący rynek dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie – napisał w liście do uczestników konferencji Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. – Posiada potencjał, aby stać się centralnym węzłem energetycznym Europy Północno-Wschodniej.

Jak podkreślił, warunki panujące na Bałtyku są idealne dla opłacalnego korzystania z zasobów wiatru.

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego otwiera możliwości rozwoju gospodarczego regionu oraz łańcucha dostaw, co przyczyni się do współpracy m.in. producentów turbin i elementów konstrukcyjnych, dostawców usług eksploatacyjnych i serwisowych, armatorów, portów i innych przedsiębiorstw logistycznych – wyliczał wiceminister.

Poinformował też, że w resorcie energii trwają prace nad założeniami mechanizmów wsparcia przeznaczonego dla tej technologii. Przewidziane jest ponadto powstanie regulacji ustawowej dla morskiej energetyki wiatrowej. Zgodnie z projektem „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, ten sektor energetyki w perspektywie 2040 r. dostarczy do systemu elektroenergetycznego ok. 10 GW mocy zainstalowanej.

Zakłada się, że pierwsza morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski po 2025 roku.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – za pośrednictwem Instytutu Morskiego w Gdańsku – przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Tego dotyczyła prezentacja Katarzyny Krzywdy, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w MGMiŻŚ. 

– Plan zagospodarowania przestrzennego, który ma zostać opracowany zgodnie z unijnymi przepisami do 2021 roku, ma również zapewnić poprawę stanu środowiska naturalnego, a energetyka wiatrowa to w naszej opinii jeden z lepszych sposobów na tę poprawę – zaznaczyła K. Krzywda.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki mówił o miejscu morskiej energetyki wiatrowej w tzw. miksie energetycznym Polski.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok poinformował, że ARP chce być koncentratorem przemysłu dostaw i usług dla morskiej energetyki wiatrowej.

Swoje plany prezentowali przedstawiciele inwestorów, m.in. spółek PGE Baltica i Baltic Power (z grupy Orlen).

(ek)

Fot. Grzegorz SIWA

Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej Spotkanie w Szczecinie. Bałtyk obiecujący dla energetyki wiatrowej

Komentarze

on ma dobre intencje
a że nie ma wiedzy... no cóż...
2019-05-18 15:45:40
@u-boote
Gdyby nie energia z węgla siedział byś w domu przy świeczce jak 100 lat temu. Najgorzej jak sieczka w mózgu zostanie podlana propagandowym sosem i z mało rozgarniętego człowieka robi się użyteczny idiota.
2019-05-18 11:28:37
a co z trasami migracji ptaków
zwłaszcza że nie opłaca się budować małych wiatraków - a największe 10MW to są setki metrów wysokości
2019-05-18 01:08:35
u-boote
Z takim potencjałem z fabryką bilfingera pod nosem takie farmy wiatrowe na bałtyckim powinny stać już dawno temu.Wygląda na to,że Orlen i PGE dalej chce robić energię z węgla jak 100 lat temu.
2019-05-17 18:05:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
29
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie