Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii

Data publikacji: 09 lutego 2019 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:48
2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii
 

Rok 2018 okazał się czwartym najcieplejszym rokiem w dziejach pomiarów – potwierdziły najnowsze raporty NASA, amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegała jeszcze przed końcem 2018 roku, że będzie on jednym z najgorętszych od 140 lat, kiedy zaczęto prowadzić pomiary. Teraz raporty różnych organizacji niezależnie od siebie potwierdzają, że 2018 znalazł się na czwartym miejscu listy najcieplejszych lat w historii.

Naukowcy obliczyli, że w 2018 roku średnie temperatury na świecie były o 0,83 st. C. wyższe od średniej z lat 1951-1980 oraz o około jeden stopień Celsjusza wyższe od poziomów przedindustrialnych. Pięć ostatnich lat okazało się najcieplejszymi w dziejach. Rekordzistą pozostaje rok 2016 o wyjątkowo silnym zjawisku El Nino, tuż za nim plasują się 2017 i 2015.

Jak jednak mówi sekretarz generalny WMO Petteri Taalas, długookresowy trend jest dużo istotniejszy, niż ranking poszczególnych lat.

– A trend jest wzrostowy. Dwadzieścia najcieplejszych lat w historii miało miejsce w ostatnich 22 latach – potwierdza. Według Taalasa klimat ocieplał się w ostatnich czterech latach wyjątkowo szybko, zarówno na lądzie, jak i w oceanie, co ma związek z rekordowym stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej.

Jak czytamy w raportach, zmiany zachodzą najbardziej dynamicznie w Arktyce, gdzie w 2018 roku obserwowano stałe znikanie lodu morskiego. Do tego topniejące pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy przyczyniają się do podnoszenia poziomu mórz i oceanów.

Jak mówi Gavin Schmidt, dyrektor należącego do NASA Instytutu Badań Kosmicznych im. Goddarda (GISS) - w którym opracowano jeden z raportów, rosnące na świecie temperatury wydłużają też sezony pożarów oraz nasilają występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

– Już dziś odczuwamy skutki długookresowego globalnego ocieplenia – poprzez zalewanie terenów nadmorskich, fale upałów, intensywne opady oraz zmiany zachodzące w ekosystemach – podkreśla Schmidt.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wybornie
2019-02-09 13:02:23
A z większością negatywnych skutków można sobie poradzić (retencja wod, lepsze standardy budowlane, budowle hydrotechniczne).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA