Sobota 15 maja 2021r. 

Zaproszenie do zielonego „Wspólnego Domu”

Data publikacji: 2020-07-31 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-31 18:43
Zaproszenie do zielonego „Wspólnego Domu”
 

Ten spacer będzie wyzwaniem. Ma się bowiem rozwinąć na terenie o powierzchni 15 hektarów, z których aż 9 zajmuje urządzona zieleń. Będzie też zaskoczeniem, bowiem wyprawa w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów tym razem podąży nie przez parkowe ostoje lecz chodnikami jednego z największych szczecińskich osiedli mieszkaniowych: "Wspólnego Domu".

Zainteresowanych poprowadzi najbardziej znany i ceniony przewodnik po zieleni Szczecina - Paweł Madejski.

- Z pewnością nie uda się nam obejść całego osiedla. Ale nawet jego fragment obejrzanej zieleni na pewno wszystkich zachwyci bogactwem różnorodności - zapewnia autor bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconego drzewom i krzewom Szczecina, a też twórca interaktywnej mapy zielonych okazów, która została włączona w system informacji przestrzennej naszego miasta. - Przy ul. Cyryla i Metodego napotkamy kilka dużych oliwników wąskolistnych, a w południowej części osiedla - równie okazałe, a wiosną szczególnie piękne, złotokapy. Po drodze będziemy także obserwowali jesiony wyniosłe, zwyczajne i szwedzkie, kilka gatunków klonów, jabłonie ozdobne i wiśnie piłkowane, cisy i jałowce, a m.in. także kilka okazów surmii pośredniej. Natomiast wśród ciekawych krzewów: choćby karaganę syberyjską i bardzo rzadką w naszym mieście amorfę krzewiastą. Rośnie tam też drzewo, jakiego dotychczas jeszcze nie spotkałem w Szczecinie: brzoza brodawkowata, odmiany 'purpurea', o liściach w tymże purpurowym zabarwieniu.

Udział w spacerze jest bezpłatny, a wszyscy mile widziani. Szczególnie mieszkańcy os. Piastowskiego. 

- To powstałe przed półwieczem osiedle, dla którego główną osią jest ul. Cyryla i Metodego, na powierzchni 15 hektarów posiada aż 9 ha terenów zielonych. Już w pełni wykształcone drzewa i krzewy, uzupełniane nowymi nasadzeniami, warte są obejrzenia i rozpoznania. Zatem poznajcie bogactwo zielonych okazów, które codziennie mijacie śpiesząc się do pracy czy na zakupy - zachęca Paweł Madejski.

Dwugodzinny spacer osiedlowymi alejkami SM "Wspólnego Domu" zaplanowano na sobotę (1 sierpnia). Początek - godz. 11. Zbiórka przy schodach u zbiegu ul. Ofiar Oświęcimia i Wincentego Kadłubka (naprzeciwko "Biedronki").

Uwaga: podczas spaceru należy pamiętać o przestrzeganiu aktualnych zaleceń bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Paweł MADEJSKI

Na zdjęciu: Miejsce zbiórki

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ