czwartek, 21 stycznia 2021r.

Zieleń na śladach historii Szczecina

Data publikacji: 2020-07-17 19:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-19 14:52
Zieleń na śladach historii Szczecina
 

Od parku Noakowskiego, przez dawny żydowski cmentarz przy ul. Ojca Beyzyma, aż po skwer na pl. Gałczyńskiego - taką trasę spacerową na najbliższą sobotę (18 bm.), w poszukiwaniu ciekawych i cennych pod względem dendrologicznym okazów, wybrał szczecinianom najbardziej znany i ceniony przewodnik po miejskiej zieleni.

Mowa o Pawle Madejskim, autorze bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconego drzewom oraz krzewom Szczecina, a też twórcy interaktywnej mapy zielonych okazów, włączonej w system informacji przestrzennej naszego miasta.

- Poza największymi z parków, po których dotychczas prowadziłem spacery z rozpoznawaniem drzew i krzewów, mamy także w Szczecinie szereg mniejszych, ale nie mniej interesujących terenów zielonych. Są to zarówno dawne cmentarze, po zamknięciu i likwidacji przeobrażone w rekreacyjne parki lub skwery, jak również liczne tereny zielone osiedli mieszkaniowych z wieloletnimi, już w pełni rozwiniętymi, nasadzeniami ciekawych odmian drzew oraz krzewów - mówi Paweł Madejski. - Mam nadzieję, że szczecinian zainteresują także takie kierunki spacerów. Liczę na wszelkie sugestie dotyczące tras i celów naszych przyszłych wspólnych wypraw w zielone.

Sobotni spacer rozpocznie się przy wejściu do parku Noakowskiego - obok szpitala MSWiA przy ul. Jagiellońskiej. Punktualnie o godz. 11.

- Mamy tam do obejrzenia sporo dużych pięknych okazów dębu szypułkowego, klonów zwyczajnych, srebrzystych i klonów jaworów. Rosną tam również rzadko spotykane w innych parkach morwy białe. Natomiast będziemy mieli okazję porównać tutejsze platany z innymi, jakie widujemy np. w zachowanych przyulicznych nasadzeniach promenadowych. Będziemy się przyglądać również jesionom wyniosłym i pensylwańskim, topoli czarnej - zapowiada P. Madejski.

Następne punkty spaceru to zieleń dawnego kikutu oraz pl. Gałczyńskiego. Gdzie będzie można podziwiać rodzime m.in. lipy, leszczyny i graby, jak również daglezje zielone i choiny kanadyjskie.

- Jeżeli udział w naszym spacerze weźmie dr Dariusz Wybranowski i Michał Rembas, to będziemy mieli okazję również usłyszeć sporo ciekawostek o historii tych współcześnie rekreacyjnych terenów - dodaje pan Paweł.

Wyprawa zielonym szlakiem, czyli w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów, potrwa około dwóch godzin. Kto jednak nie zdoła znaleźć czasu w sobotę, ten będzie mógł skorzystać z zaproszenia na spacer czwartkowy (23 bm.) - identyczną trasą choć już o popołudniowej porze (g. 16.30).

Organizator wydarzenia przypomina o zachowaniu niezbędnych zaleceń epidemiologicznych. Udział w spacerze jest bezpłatny. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Od parku Noakowskiego, przez łęknowski kirkut, aż po pl. Gałczyńskiego - już w sobotę będzie się można wybrać na spacer tym zielonym szlakiem, w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów Szczecina. 

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ