Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wracają spotkania autorskie w bibliotece

Data publikacji: 18 sierpnia 2020 r. 09:52
Ostatnia aktualizacja: 05 lipca 2022 r. 12:33
Wracają spotkania autorskie w bibliotece
 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie po pandemicznej przerwie powracają spotkania autorskie. Na razie tylko w formule online. Pierwsze takie wydarzenie zaplanowano na wtorek na godz. 18. Gość: przewodnik po Szczecinie i popularyzator naszego miasta Tomasz Wieczorek.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom i będzie streamingowane na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie na portalu Facebook. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

Mimo że spotkania odbywać się będą w sieci, to pracownikom MBP zależy na kontakcie z czytelnikami, dlatego czekają na pytania do autora, które można zadać podczas live’a. Można je wpisać w wydarzeniu na Fb lub wysłać na maila MBP: promocja@mbp.szczecin.pl. Pytania będzie można także zadawać na żywo podczas spotkania na platformie Zoom.

A 20 sierpnia odbędzie się kolejne tego typu wydarzenie. Tym razem o swoich książkach opowiedzą autorka powieści obyczajowych Sylwia Trojanowska oraz Marek Stelar, twórca kryminałów.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2020-08-19 11:26:12
Tylko wtajemniczeni odczytują szczegółu mapy E. Lubinusa. Podam krótki zwiastun. Czy Autor "Śladami Lubinusa Przewodnik Niezwykły" , wie co oznacza ta "rybka" nad wyspą Wolin? Odpowiedzi nie oczekuję. Zainteresuję innych....... To cudak. Cudak w języku niemieckim znaczy; Kuriosität. To znaczy; ciekawostka, kuriozum, osobliwość, rarytas, niezwykłości, dziwadła, rzeczy godne obejrzenia. Itd., itp. Wrócimy ponownie do tematyki stworów morskich. Na mapie Rugii z roku 1608 na zachód od półwyspu Wittow, mamy naniesiony wizerunek stwora, niepodobny do ryby i niepodobny do zwierza. Wzrok przykuwa jednak charakterystycznie w przerysowaniu otwarta paszcza, japa, pysk, morda, gęba. Jaki powód? Nie jest ten stwór przeniesiony na dużą mapę Pomorza. Natomiast w zastępstwie , wrysowano na zachód od drzewa genealogicznego niby dynastii rugijskiej inny wizerunek stwora. Tym razem stwór to jakieś dziwadło, dziwoląg. Okazało się ,że to jest „kuriozum”, albo „karykatura”. Wielka osobliwość. Co do słowa „paszcza”, „pysk”, „japa”, „morda”, „gęba” w kilku językach, znajdujemy odpowiedź, powodu właśnie tego stwora. W języku angielskim to słowo; „muzzle”. „muzzle” – pysk, morda . Słowo „muzz” – (w slangu) znaczy; ogłupiać. Ale także, kaganiec. (czasownikowo, dosłownie i w przenośni) – nałożyć komuś kaganiec. „muzzy” – ogłupiały, zdurniały, zidiociały. W języku niemieckim „pysk” znaczy; „die Schnauze”. Czasownikowo „schnauzen(h)” znaczy; pyskować, fukać. Słowo „gęba” w języku niemieckim znaczy; „die Fratze”. To znaczy; grymas, wykrzywiona gęba; stroić miny. Gęba, (w przenośni),karykatura. A po co to wszystko? No spójrzmy oczami M.C.Eschera, czy W. Siudmaka. To jest wizerunek wnętrza wyspy Rugia, gdzie jest wtopiony wizerunek głowy z taką potworną gębą. Jej czupryną są zatoki/jeziora; Kleiner Jasmunder Bodden i Grosser Jasmunder Bodden. Opryskliwy jęzor to wizerunek wyspy Ummantz. Linią południową wykropkowana niby droga, na wysokości miejscowości Bergen. Czyja to głowa? Tylko E. Lubinusa! On w ten sposób mógł się odegrać, za wyrządzone mu krzywdy. Mogę więcej. itd. itp. Zapewne W.Cz. Sz. Godny Miłowania Pan Tomasz Wieczorek też ma dużo do powiedzenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA