środa, 30 września 2020.
Strona główna > Lato z Kurierem > Sierpień to nie czas na odpoczynek

Sierpień to nie czas na odpoczynek

Sierpień to nie czas na odpoczynek
Data publikacji: 2020-08-14 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-16 13:31
Wywietleń: 619 469561

Upalne dni wiele osób spędza obecnie na pięknych plażach i nad urokliwymi jeziorami województwa zachodniopomorskiego. Dla rolników jednak sierpień do czas wytężonej pracy. Jak przebiegają żniwa, zapytaliśmy Andrzeja Banasiaka, rolnika z Orzechowa pod Nowogardem.

– Zmienna pogoda i przymrozki wpłynęły na opóźnienie zbiorów zbóż, do tego doszła susza, która występowała od kwietnia… Tegoroczna wegetacja roślin uprawnych wystąpiła zdecydowanie zbyt prędko. To jednak nie destabilizowało zbiorów – opowiada Andrzej Banasiak. – Kombajny na polach pracują pełną parą. Mam pole 30-hektarowe, a na nim po połowie zasiany ekologiczny owies oraz łubin, których odbiorcami są między innymi hodowcy koni, gęsi i ryb, dlatego nie mogę używać żadnych pestycydów. Żniwa zaczynam od koszenia owsa, gdzie spodziewam się zbioru około 2,5 tony z hektara. Jeśli pogoda w trakcie żniw tak dopisze jak teraz, to jest nadzieja, że będzie dobrze. Zboże w województwie zachodniopomorskim jest zdecydowanie lepsze niż w minionym roku. Teraz jest czas wytężonej pracy i ogromnego wysiłku nas rolników, dlatego pozdrawiam wszystkich rolników i życzę udanych zbiorów, dobrych cen w skupach za skoszone plony i zdrowia, bo ono jest też ważne! ©℗

Tekst i fot. Jarosław BZOWY

Sierpień to nie czas na odpoczynek

Komentarze

@adrian
azbest jest rakotwórczy tylko podczas obróbki mechanicznej - skoro leży spokojnie na dachu i pełni swoja pierwotną funkcje to Pan Andrzej nie musi go zmieniać na inny typ pokrycia dachowego zwłaszcza że jak zauważyłeś Pan Andrzej musiałby na własny koszt dokonać demontażu eternitu i zakupu oraz montażu nowego pokrycia a to jednak jest kilkadziesiąt tysięcy (oczywiście możesz sponsorować nowe pokrycie dachowe). Rolnicy w Polsce maja inne, pilne wydatki a w przeciwieństwie do swoich zachodnich odpowiedników są traktowani w UE jako obywatele drugiej kategorii także w kwestii wynagradzania za swoją ciężką pracę. @wielkopolanin - pewnie dlatego że opryskali pola glifosatem dzięki czemu zboża przestały podciągać wodę i szybko wyschły - Pan Andrzej przecież wyraźnie napisał - nie stosuje środków ochrony roślin w tym glifosatu który w tej chwili używany jest nie po to by rośliny chronić ale po to by przerwać wegetacje zboża i zasuszyć je jeszcze na polu.
2020-08-16 12:07:07
Wielkopolanin
W WLKP. już pola orają , a ten zaczyna żniwa Buhaha...
2020-08-15 19:50:53
Adrian
Panie rolniku, za publiczne pieniądze można utylizować rakotwórczy azbest z Pana stodoły.
2020-08-15 17:59:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie