niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rolnicy czuwają. Susza (na razie) niestraszna

Rolnicy czuwają. Susza (na razie) niestraszna

Rolnicy czuwają. Susza (na razie) niestraszna
Data publikacji: 2020-05-29 20:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-31 17:51
Wywietleń: 536 457205

Rolnikom w naszym regionie nie grozi susza. Tak przynajmniej wynika z danych, które omawiano na ostatnim posiedzeniu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Pogoda i uprawy są pod kontrolą, a sytuacja napawa optymizmem. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazują jednak, że jest za wcześnie, by cieszyć się z obfitych plonów. Bo sytuacja może się zmienić z dnia na dzień.

– Rzeczywiście, jeszcze kilka tygodni temu zarówno doniesienie medialne, jak i sygnały, które docierały z naszego środowiska, nie napawały optymizmem – przyznaje Andrzej Karbowy, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. – Dziś jednak znajdujemy się w sytuacji, która pozwala bardziej optymistycznie spojrzeć w przyszłość.

Opady z ostatnich tygodni sprawiły, że uprawy nie są zagrożone. Nie grozi im też zjawisko przeciwne, czyli zbyt wielkie nawodnienie. Nie ma też informacji o jakichkolwiek innych zagrożeniach. Ale to, że obecnie jest dobrze, a tak przynajmniej wynika z informacji, które omawiano na środowym posiedzeniu Zarządu ZIR, nie znaczy, że można liczyć na sukces.

– Ubiegłoroczny sezon pokazał, że wystarczy np. kilka dni upałów, aby całkowicie odwrócić sytuację. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady czerwca mieliśmy falę upałów, która sprawiła, że temperatura przy gruncie osiągnęła nawet 50 st. – przypomina Andrzej Karbowy. – Białko w kłosach się ścięło i nawet późniejsza wilgoć nie uratowała plonów. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem tak nie będzie.

(reg)

Fot. Tomasz Tokarzewski

Komentarze

Czytelnik
"Miejmy jednak nadzieję, że tym razem tak nie będzie". Będzie, będzie. Jak nie ten to inny - jakiś dramat zawsze musi być. Taki mamy klimat kulturowy:)
2020-05-30 09:09:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie