Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Rozsądek nad wodą. Tragiczny wakacyjny bilans

Data publikacji: 21 sierpnia 2024 r. 21:29
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2024 r. 21:29
Rozsądek nad wodą. Tragiczny wakacyjny bilans
Fot. Robert Stachnik/archiwum  

Pogoda sprzyja odpoczynkowi nad akwenami. Niestety wiele osób nie czuje respektu przed żywiołem, jakim jest woda. Sezon letni jeszcze się nie skończył, a w naszym regionie od początku wakacji już utonęło 11 osób.

Dbając o bezpieczeństwo wypoczywających, policjanci kontrolują kąpieliska, obserwując zachowanie osób odpoczywających na plażach, przebywających w wodzie, a także korzystających z wodnych środków transportu.

– Niestety woda jest zbyt srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy, dlatego swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem nie kuśmy losu – przestrzegają policjanci z zespołu prasowego KWP w Szczecinie. – Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli.

I przypominają – aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do tych zasad: Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska). Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby. Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych: 112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM; 601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Apel
2024-08-22 10:01:12
To tak jak ze zmianami klimatu. Wiadomo, że dzieją się naturalnie, ale niektórzy postanowili na tym zarobić. Podobnie tu. Policmajstry postanowiły wykazać się pogadankami choć to nic nie daje i co roku ludzie się topią, ale zawsze do mundurowej emerytury zleci.
Apel
2024-08-22 07:03:56
Można milion razy przypominać o rozsądku nad wodą, tak samo jak o uwadze przed przejazdem kolejowym, ale zawsze znajdą się jednostki, o których później czytamy w mediach...po raz ostatni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA