Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Zobacz książęcy włos z... brody. Portret w rozdzielczości 17 miliardów pikseli

Data publikacji: 2021-03-06 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-06 12:12
Zobacz książęcy włos z... brody. Portret w rozdzielczości 17 miliardów pikseli
 

„Portret księcia pomorskiego Filipa I” Lucasa Cranacha Młodszego, namalowany w 1541 roku, to jeden z najcenniejszych obiektów w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dzięki Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego wspomniany portret można oglądać w niezwykle wysokiej rozdzielczości – 17 miliardów pikseli. To oznacza, że jest okazja obejrzeć szczegóły, których trudno się dopatrzeć nawet stojąc bezpośrednio przed płótnem, choćby strukturę farby czy pociągnięcia pędzla Ba! Bez problemu zobaczy się teraz każdy książęcy włos na głowie albo... brodzie.

Ową fotografię księcia można obejrzeć na stronie: https://wirtualnedziedzictwo.pl/gigapixel/Cranach-Philip-I.html. Zresztą, na stronie internetowej - www.wirtualnedziedzictwo.pl - jest dużo więcej wirtualnych opracowań wielu dzieł oraz zabytków, także z regionu Pomorza Zachodniego. Polecamy, bo przeglądanie kolejnych dzieł to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu.

Warto dodać że oryginalny obraz Lucasa Cranacha Młodszego można podziwiać w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (przy ul. Staromłyńskiej 27) w przestrzeni wystawy stałej pn. „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Muzeum jest czynne od czwartku do niedzieli w godz. 12 - 18.

Wspomniany artysta urodził się 4 października 1515 roku w Wittenberdze, w Niemczech. Był synem słynnego wówczas artysty Lucasa Cranacha Starszego, nadwornego malarza władców Saksonii. Pobierał nauki u ojca, był jego głównym współpracownikiem, a po jego śmierci w 1553 roku przejął kierowanie warsztatem. Cranachowie specjalizowali się zarówno w obrazach o tematyce religijnej i mitologicznej, jak też w portretach. Lucas Cranach Młodszy przez długi czas pozostawał w cieniu ojca, a jego twórczość postrzegana była jedynie jako kontynuacja stylu wypracowanego przez mistrza. Dopiero ostatnio zaczęto doceniać go jako samodzielnego twórcę, który wniósł własny wkład w sztukę niemiecką XVI wieku.

„Portret księcia pomorskiego Filipa I” jest ogromnie ważny dla naszego regionu ze względu na osobę portretowanego – wołogoskiego księcia, mecenasa sztuki i dobroczyńcy uniwersytetu w Greifswaldzie, który w 1534 roku wraz z panującym w Szczecinie Barnimem IX (XI) wprowadził na Pomorzu luteranizm.

(MON)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ