Czwartek 06 maja 2021r. 

12 muzeów walczyło w konkursie. Wśród wyróżnionych jest szczecińska instytucja

Data publikacji: 2020-10-13 18:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-22 02:38
12 muzeów walczyło w konkursie. Wśród wyróżnionych jest szczecińska instytucja
 

Zakończyła się dziesiąta edycja konkursu - Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski. Najważniejszym celem konkursu jest wybór i uhonorowanie autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie, w 2019 roku, w dwóch kategoriach: działalności wystawienniczej i edukacyjno-popularyzatorskiej. Spośród nadesłanych szesnastu zgłoszeń z dwunastu muzeów, komisja wybrała dwa najlepsze wydarzenia oraz przyznała po dwa wyróżnienia w obu kategoriach. Z powodu pandemii, planowane - na 14 października - uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zostało odwołane.

"Za konsekwentne promowanie pamięci dziedzictwa kultury jamneńskiej oraz jej nowoczesną i wielostronną popularyzację", jak brzmi werdykt jury, nagrodzono Muzeum w Koszalinie w kategorii działalności wystawienniczej. Doceniono tutejszą wystawę pn. „Zagroda Jamneńska” (autorzy: Jerzy Buziałkowski, Ewa Pliszka, Bogna Buziałkowska, Krzysztof Jedynak), która opowiada o tym, jak wyglądało życie w dawnym Jamnie.

Wyróżnienia w kategorii działalności wystawienniczej otrzymały z kolei: Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie za "interesujące i atrakcyjne zaprezentowanie sylwetki najbardziej znanego pomorskiego władcy – Eryka Pomorskiego" na ekspozycji pn. „Darłowo w czasach króla Eryka Pomorskiego” (autor: Karol Matusiak), a także Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu za oryginalną formę prezentacji unikatowego zbioru strojów ukraińskich na wystawie pn. „Depozyty pamięci – ukraiński strój ludowy z kolekcji Jana Syrnyka” (autorka: Marlena Jakubczyk).

Za przemyślane i spójne działania popularyzujące dziedzictwo archeologiczne regionu nagrodzono Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu
, w kategorii edukacyjno-popularyzatorskiej. Doceniono projekt o nazwie: „Myśliborska grzechotka-pisanka – zabawka, przedmiot, instrument” (autorzy: Magdalena Szymczyk, Dagmara Kozłowska, Aleksandra Stempińska, Marcin Ananicz). W tej samej kategorii komisja przyznała dwa wyróżnienia: „Zestaw narzędzi edukacyjnych dla potrzeb Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie” Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (autorzy: Andrzej Wojciech Feliński, Justyna Machnicka) oraz „Szepty starej kamienicy” Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie (autorzy: Patrycja Jakubiak, Przemysław Antczak). Przy pierwszym wyróżnieniu jurorzy podkreślają " konsekwentne i efektowne działania łączące edukację techniczną i plastyczną", przy drugim - "oryginalną popularyzację dziejów miasta i jego mieszkańców".

(MON)

Fot. Archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie

 

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ