niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Znaki dla okulistyki

Znaki dla okulistyki

Znaki dla okulistyki
Data publikacji: 2016-02-26 19:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1643 121463

Nową Galerię Znaku i Typografii otwarto... na Oddziale Okulistycznym szpitala „Zdroje". Swoje prace prezentują tam studenci grafiki Wydziału Sztuk Wizualnych z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Z możliwości prezentowania swoich prac właśnie w takim miejscu cieszą się i studenci, i ich nauczyciele.

- Najważniejsze, żeby nasza sztuka wychodziła do ludzi w sposób naturalny - mówił podczas otwarcia wystawy dr hab. Ireneusz Kuriata, dziekan Wydziału Sztuk Wizualnych AS w Szczecinie. - Chodzi o to, żeby swoje prace pokazywać nie tylko w galeriach sztuki współczesnej, do których przychodzą głównie inni artyści i oglądają prace swoich kolegów.

- Cieszę się, że to, co robimy na zaliczenie, nie ląduje w szufladzie, albo w koszu - mówiła Joanna Pałka, studentka I roku AS w Szczecinie, autorka jednej z prezentowanych prac. - Naszym zadaniem było wybranie jakiejś postaci, zwierzęcia czy przedmiotu i przedstawianie go w formie znaku. Widzę, że powstało wiele ciekawych piktogramów.

Dr Joanna Sowińska, kierująca Oddziałem Okulistyki i Poradni Okulistycznej w Zdrojach, podkreślała, że te prace nawiązują w pewnym sensie do miejsca, w którym są prezentowane.

- Proszę zauważyć, że te piktogramy przypominają optotypy wykorzystywane w okulistyce do badania ostrości wzroku - mówiła. - Poza tym, ten rodzaj sztuki odbieramy przede wszystkim za pomocą zmysłu wzroku.

Studenci sztuki zaś wykorzystują także wiedzą z pogranicza nauk medycznych - fizjologii, okulistyki, psychiatrii i psychologii...

- Tutaj także ważny jest kontrast, widoczność - wymieniał dr Ireneusz Kuriata. - Prezentowane piktogramy studenci musieli też zaprojektować jako dużo mniejsze, 1,5-centymetrowe znaki. To było ćwiczenie sprawdzające, na ile możemy pomniejszyć znak, żeby wciąż był on widoczny. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy