sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Darmowa kawa i sztuka

Darmowa kawa i sztuka

Data publikacji: 2015-09-29 11:15
Wywietleń: 1823
Offowa galeria w równie offowym miejscu, choć zlokalizowanym tuż przy Dworcu Głównym. W Szczecinie działa nowe miejsce skupiające się na lokalnej kulturze. Przy okazji jest też „przedsionkiem" do kolejnego szczecińskiego espace roomu.  

Mowa o Galerii K4, którą otwarto pod koniec lipca w pomieszczeniu po dawnej Odra Zoo przy ul. Kolumba 4. - To oddolna inicjatywa, stworzona własnym sumptem, prywatnym nakładem sił, czasu i środków - mówi Michał Chaszkowski-Jakubów ze stowarzyszenia „in tractU".

Jeśli chodzi o środki, to Michałowi i jego przyjaciołom za pośrednictwem crowdfundingu udało się przekonać szczecinian, aby pomogli im w stworzeniu i zagospodarowaniu nowej przestrzeni.

- To jest miłe, że ludzie ci ufają, wierzą w twój pomysł i cię wspierają. Crowdfunding jest o tyle dobry, bo poza tym, że pozwala zgromadzić środki, jest też potężnym narzędziem promocyjnym. Wydaje mi się, że ciężko to przeliczyć na złotówki i w tym wymiarze na pewno bardzo dużo zyskaliśmy - tłumaczy Michał.

Wakacje upłynęły tu pod znakiem remontu i przygotowywania pomieszczenia. - Nie mamy ambicji, aby stać się snobistyczną galerią. Chcemy być offowym miejscem, które tworzą zwykli ludzie. Może przyjść tu każdy, nie musi płacić, aby wejść i zobaczyć prace. Lecz ważne jest dla nas, aby trzymały one poziom i były wykonane przez szczecińskich twórców - dodaje.

Co ciekawe, w K4 nie trzeba nawet płacić za kawę.

- Jeżeli ktoś chce przynieść sobie butelkę wina, piwo, niech przynosi, nikt nie będzie się patrzył krzywo. Wręcz przeciwnie, do tego nawet zachęcamy - mówi Michał.

Jest ona także swego rodzaju „poczekalnią" dla tych, którzy przyjdą sprawdzić swoją umiejętność logicznego myślenia i spostrzegawczość w działającym tu od jakieś czasu „Project Escape Roomie". Obecnie zabawa w escape room staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Schemat zawsze jest podobny. Grupa osób (2-6) zostaje uwięziona w pomieszczeniu i rozwiązując zagadki na czas stara się uwolnić. W Szczecinie w ostatnich miesiącach powstało siedem takich pomieszczeń.

- Pomyśleliśmy, że w tak dużym miejscu, w którym prowadzimy escape room, co jest działalnością stricte komercyjną, grzechem byłoby nie wykorzystać przestrzeni, którą jeszcze dysponujemy - opowiada o genezie pomysłu na galerię, ale zaznacza, że jest ona osobnym tworem.

Co się dzieje i się wydarzy w Galerii K4? Podczas otwarcia swoje dzieła wystawiali tu m.in. Tadeusz Szklarski, Mateusz Szklarski i Marta Machej oraz rzeźby Karen Grigorian. We wrześniu odbyło się kolejne wydarzenie, koncert Olka Różanka i Macieja Kazuby. W planach są następne: 9 października będzie to wernisaż najlepszych zdjęć prasowych. 17 listopada kolejna ekspozycja, a wernisaż zostanie połączony z występem performerów. Poza tym na miejscu będzie można oglądać kabarety, pograć w planszówki. Jednak Michał nie chce, aby K4 była zwyczajną knajpą. - Nie mamy takiego zaplecza i nie takie było nasze założenie - wyjaśnia. Kiedy trwają tu wystawy, K4 jest otwarta codziennie w godz. 16-20.

Wcześniej Michał, który jest szczecinianinem, przez pewnie czas mieszkał we Wrocławiu. Zajmował się różnymi rzeczami. Pisał do gazety wydawanej dla Polonii mieszkającej w Anglii. Od trzynastu lat jest sędzią koszykówki. We Wrocławiu założył stowarzyszenie i tam rozpoczął organizowanie pokazów filmowych. - Wrocław to miejsce, w którym o pewne rzeczy łatwiej, bo baza kulturalna jest lepiej rozwinięta. Łatwiej na przykład o znane nazwiska - opowiada. Ich gościem bywał m.in. Wojtek Mecwaldowski. 

Do Szczecina wrócił za namową narzeczonej. - Tutaj fajnie zaczęło się kręcić, stwierdziliśmy, że może warto spróbować. Jestem jej wdzięczny, bo tak naprawdę to ona musi sobie więcej przeorganizować - mówi. Tutaj od pewnego czasu organizuje spotkania filmowe w Cafe Hormon. Ten cykl 6 października wróci do znanego szczecińskiego klubu.

Szymon WASILEWSKI

Na zdjęciu: Michał zaprasza gości do Galerii K4.

 

Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie