W dniach 5-12 kwietnia odbędzie się druga edycja Szczecińskiego Festiwalu Bonhoeffera „Ślady”. W programie zapowiedziano między innymi spektakle teatralne z udziałem Andrzeja Seweryna czy Renaty Dancewicz oraz rozmowy z wybitnymi ekspertami. Osią wydarzenia jest myśl teologiczna ewangelickiego duchownego Friedricha Bonhoeffera, który zapisał się w historii jako jeden z uczestników zamachu na Adolfa Hitlera, członek antynazistowskiej opozycji stracony w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu.
Gośćmi festiwalu będą między innymi: fizyk Krzysztof Meissner, Jerzy Bralczyk, Ryszard Koziołek, Michał Rusinek, Wojciech Bonowicz, Tadeusz Gadacz, Robert Traba, historyk Marcin Zaremba czy Adam Michnik, który spotka się ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas festiwalu odbędzie się wiele interesujących spotkań dotyczących teologii, nauki, języka czy historii. Jerzy Bralczyk i Ryszard Koziołek rozmawiać będą o „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, a Michał Rusinek z Jerzym Bralczykiem o współczesnym języku. Michał Komar i Zbigniew Nosowski będą wspominać prof. Władysława Bartoszewskiego, Wojciech Bonowicz i Tadeusz Gadacz przypomną książkę „Między Panem a Plebanem” (Michnik, Tischner, Żakowski). O Dietrichu Bonhoefferze w kulturze i polsko-niemieckiej pamięci debatować będą historycy: Joerg Hackmann i Robert Traba, a Cezary Łazarewicz, Katarzyna Rembacka i Marcin Zaremba o roku 1945 w Szczecinie.
– W naszej koncepcji chodzi o to, żeby przedstawić obywatela, ale również myśliciela, filozofa i tych, którzy inspirowali się tą myślą. Stąd również dni poświęcone filozofii Tischnera, ale nas też interesuje twórczość więzienna, a w tej twórczości jest poezja Bonhoeffera, która jest traktowana jako źródło myśli, ale też estetyki i etyki dla wielu polskich pisarzy, a przede wszystkim dla Tadeusza Różewicza – tłumaczy Jerzy Madejski, współorganizator festiwalu.
Na konferencji w Teatrze Polskim, w której udział wzięli Tomasz Dostatni, Witold Jabłoński, Jerzy Madejski, Adam Opatowicz oraz aktorzy (w tym Renata Dancewicz), organizatorzy wspomnieli również o kontekście wojennym tegorocznej edycji Festiwalu Bonhoeffera – sam patron wydarzenia był krytykiem nazizmu, a w konsekwencji także ofiarą prześladowań ze strony hitlerowców. Zapowiedzieli także debatę wokół sensu i etyki współczesnej nauki.
Festiwal współtworzony jest przez Teatr Polski w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Morskie Centrum Nauki oraz parafię Ewangelicko-Augsburską w Szczecinie – Kościół Świętej Trójcy.
Więcej informacji na stronie https://usz.edu.pl/ii-szczecinski-festiwal-bonhoeffera-slady-wydarzenia-uniwersyteckie/. ©℗
(aj)