Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Z budki biblioteka

Data publikacji: 16 marca 2017 r. 17:56
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Z budki biblioteka
 

Budka była na berlińskim złomowisku. Została znaleziona, odnowiona, pomalowana na kolory wiosny i przebudowana na uliczny punkt biblioteczny. Wczoraj została zaprezentowana w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie-Dąbiu. Można w niej wypożyczać książki. Jest to pierwsza budka-biblioteka w Polsce.

Na berlińskich ulicach jest już dwadzieścia takich budek, a są także w Anglii, Holandii i Francji, bo pomysł ma certyfikat UNESCO. W przebudowie budki, którą otwarto wczoraj, uczestniczyło trzech uczniów szczecińskiej szkoły: Dominik Both, Bartosz Juruć i Dawid Łutowicz. Pracowali razem z kolegami z Berlina i Wrocławia. Warsztaty w Berlinie prowadzili panowie Rudolf Wachsmuth i Norbert Hoffmann. Szczecinianie montowali urządzenia i przewody elektryczne, panele fotowoltaiczne (budka korzysta z energii solarnej), akumulatory, gniazdka USB, bezpieczniki, oświetlenie. O wystrój budki-biblioteki zadbali uczniowie z Wrocławia.

Fotowoltaiczna budka-biblioteka powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu „Nachhaltige BücherboXX”, realizowanego przez sygnatariuszy Partnerstwa Odry. Przebudowę budek, praktycznie promujących czytelnictwo książek, idee recyklingu, ekologii, współpracy polsko-niemieckiej, wspiera senat Berlina.

Budkę-bibliotekę otworzyli wczoraj uczniowie, którzy ją przebudowywali, oraz zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, dyrektor zespołu szkół Bogusław Nowak i Konrad Kutt, koordynator projektu z Berlina, którzy przyjechał z grupą współpracowników. On też dziękował uczniom za pracę i wręczył im certyfikaty, potwierdzające nabyte umiejętności. Wicedyrektor szkoły, Ewie Skotnickiej, wręczył certyfikat UNESCO.

Uczniowie klasy pożarnictwa wypełnili budkę książkami z uczniowskich, domowych bibliotek. Książki przekazała też kierowniczka Działu Promocji Książnicy Pomorskiej, Bogna Tokarska. Każda książka, która jest w budce-bibliotece, ma swój numer, a jej wypożyczania będą rejestrowane przez międzynarodową sieć budek-bibliotek. Wypożyczać książki może każdy. Można też uzupełniać księgozbiór budki.

Przez miesiąc budka będzie stała w szkole w Dąbiu (ul. Portowa 21), potem zostanie przewieziona na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, do Wrocławia, Poznania, innych miast Partnerstwa Odry. Magdalena Zarębska-Kulesza zaproponowała, żeby znalazła się także na Wałach Chrobrego, blisko siedziby kuratorium oświaty. Na jej ścianach są m.in. hasła: „Kto czyta, żyje podwójnie” i „Książki łączą Europę”.

W Berlinie budka stała przy Robert-Jungk-Oberschule, gdzie są klasy polskie.

(b.t.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czy tam znajdę ?
2017-03-17 14:44:10
Szukam pozycji Aldiego po polsku.
.......
2017-03-17 12:44:40
Biblioteka dla oligofreników.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA