Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Książka w muzeum

Data publikacji: 2017-03-03 15:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:44
Książka w muzeum
Muzeum Narodowe zaprezentuje "Książkę żywą". Fot. Mirosław WINCONEK  

W piątek (3 marca) o godz. 18 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego zostanie otwarta wystawa czasowa "Książka żywa". Przekonamy się na niej, że książka to coś dużo więcej niż tylko prosty obiekt, który się czyta. Kuratorką wystawy jest prof. Dorota Folga-Januszewska z Zakładu Teorii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Pragnąłbym podkreślić ciągłość, jaka istnieje w naszych programach - powiedział Lech Karwowski, dyrektor MN, podczas briefingu poświęconego wystawie. - Prof. Folgę-Januszewską dwa lata temu gościliśmy z wystawą o grafice. Pani profesor ma dar oglądania sztuki w całej jej złożoności, czasowej i przestrzennej. Teraz pani profesor wzięła na warsztat książkę, pokazując jej strukturalne właściwości, które czynią z niej i proces, i bardzo ciekawy obiekt.

Prof. Folga-Januszewska poinformowała, że Wydział Grafiki AS, w którym powstały prace, zajmuje 17 miejsce na świecie.

- Profesorowie, doktoranci i studenci z tego wydziału tworzą grupę osób, która nieustannie eksperymentuje - dodawała. - Ten zespół cały czas stawia sobie pytania i na różne sposoby na nie odpowiada. Zastanawiamy się, jak wygląda sztuka współczesna, gdzie ma swoje granice, rozwinięcia i problemy - a książka jako forma, jako kadrowanie, myślenie narracyjne, w pewnym momencie spacyfikowała sztukę.

Na wystawie zobaczymy ponad czterysta obiektów. Stworzyło je 46 artystów z ASP, reprezentujących trzy pokolenia. Ich ambicją jest "przypomnieć, jak żywym fenomenem artystyczną i nową polską specjalnością artystyczną jest zmaganie się książki z nieksiążką". ©℗

(as)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA