Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Wystawa Grand Press Photo 2022 od dziś w Szczecinie

Data publikacji: 2022-08-11 20:44
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:44
Wystawa Grand Press Photo 2022 od dziś w Szczecinie
Na wystawie zaprezentowane zostały 302 fotografie, które wcześniej zakwalifikowały się do finału konkursu. Fot. Ryszard PAKIESER  

Grand Press Photo to prestiżowy konkurs, w którym nagradza się najlepsze projekty reporterskie o tematyce społeczno-politycznej. Każdego roku po wyłonieniu laureatów organizatorzy przygotowują specjalne wystawy w wybranych miastach w Polsce, również w Szczecinie. Od 11 do 30 sierpnia nagrodzone fotoreportaże można oglądać w Centrum Handlowym Galaxy przy al. Wyzwolenia.

Na wystawie zaprezentowane zostały 302 fotografie, które wcześniej zakwalifikowały się do finału konkursu. Wśród nich jest: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, 5 dokumentów oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże z kategorii Young Poland.

W jury tegorocznej edycji zasiadała między innymi amerykańska fotografka Ami Vitale jako przewodnicząca oraz Anna Bedyńska, Weronika Mirowska, Andrzej Zygmuntowicz i Antonio Bat. Główną nagrodę Grand Press Photo 2022 otrzymał Wojciech Grzędziński za zdjęcie Ukrainki grającej na fortepianie w swoim zbombardowanym przez Rosjan domu. Ale wśród laureatów są też szczecińscy artyści: Kinga Wnuk oraz Mikołaj Tomczak. Wyróżnione zdjęcia w dużym stopniu koncentrują się na bieżących tematach politycznych, głównie na konflikcie rosyjsko-ukraińskim czy sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, ale nie zabrakło też refleksji nad przemocą domową, niepełnosprawnością czy życiem zwykłego człowieka. Nagrodę specjalną Fundacja Grand Press Photo przyznała Dmytro Kozackiemu za zdjęcia żołnierzy broniących Azovstalu.

Nagroda przyznawana jest od 2005 roku przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press Photo. Zwycięskie czy wyróżnione materiały, wykonane przez zawodowych fotoreporterów reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Są ponadto wyrazem dziennikarstwa zaangażowanego, wyczulonego na problemy społeczne i procesy zachodzące we współczesnym świecie, takie jak: konflikty zbrojne, zmiany klimatu, systemową przemoc.

Wystawie towarzyszyć będą również specjalne warsztaty, które poprowadzi Tomasz Lazar, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Odbędą się one 22 sierpnia, ale wezmą w nich udział tylko wybrane osoby, które do 14 sierpnia zgłoszą się poprzez formularz na stronie www.akademia.fujifilm.pl/warsztaty.

Wystawa jest dostępna na parterze CH Galaxy.

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA