Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Wyspa Malczewskiego do końca sierpnia

Data publikacji: 17 lutego 2016 r. 22:35
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Wyspa Malczewskiego do końca sierpnia
 

OD środy, w szczecińskim Muzeum Narodowym prezentowany będzie nowy nabytek instytucji: obraz „Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego. Ekspozycja to część cyklu „Nie(ch) żyją Mistrzowie". Okazją jest 161. rocznica urodzin wybitnego malarza.

To pierwszy publiczny pokaz Malczewskiego. „Wyspa umarłych" to świadectwo międzynarodowych inspiracji w sztuce polskiej drugiej połowy XIX wieku. Obraz  jest trawestacją słynnego dzieła Arnolda Böcklina, szwajcarskiego mistrza, które w niemieckojęzycznym obszarze stało się ikoną popkultury. Mówi się nawet, ze „Wyspa umarłych" Böcklina była dla końca XIX wieku tym, czym dla XX wieku „Słoneczniki" Vincenta van Gogha.

Jacek Malczewski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich symbolistów. Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował w Paryżu, podróżował po Włoszech, Niemczech i Austrii. Wielokrotnie nagradzany, laureat licznych polskich i zagranicznych odznaczeń.  Jest pochowany w Krakowie, w krypcie zasłużonych na Skałce. W kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się również inne dzieła Malczewskiego o odmiennej tematyce. Instytucja wystawia je na czasowych ekspozycjach.

Projekt „eMeNeS_Nie(ch) żyją mistrzowie!" wykorzystuje rocznice urodzin wybranych artystów, których prace znajdują się w zbiorach muzeum. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć już prace Augusta Ludwiga Mosta, Jaques’a Chapiro, Olgi Boznańskiej, Andrzeja Wróblewskiego czy Wojciecha Gersona. W sierpniu, w 150. rocznicę urodzin, zostaną zaprezentowane dzieła Eugena Dekkerta. Specjalny charakter będą miały także wydarzenia związane z 500. rocznicą urodzin Lucasa Cranacha Młodszego (październik) oraz 100. – Bernharda Heiligera (listopad).

„Wyspę umarłych" podziwiać można do 30 sierpnia, w gmachu przy Wałach Chrobrego.

(kas)

Na zdjęciu: „Wyspę umarłych" Jacka Malczewskiego oglądać można od 15 lipca do 30 sierpnia

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA