Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Francuscy mistrzowie malarstwa w Szczecinie!

Data publikacji: 2016-01-22 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Francuscy mistrzowie malarstwa w Szczecinie!
Wśród prezentowanych w Szczecinie obrazów będzie także ten Eugene'a Boudina z 1891, zatytułowany „Rybacy na brzegu".  

Monet, Renoir i Delacroix w Szczecinie? Tak, i to już w lutym! Muzeum Narodowemu udało się ściągnąć wystawę „Malarze Normandii", prezentującą francuskie obrazy z przełomu XIX i XX wieku. Są wśród nich i te, pędzla wielkich mistrzów.

Ekspozycja złożona jest z 80 prac z kolekcji Rady Regionów Dolnej Normandii i dokumentuje jeden z najważniejszych i najurodziwszych okresów w dziejach sztuki: powstanie impresjonizmu. W Polsce prezentowana była dotąd tylko w jednym miejscu: w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Miała to być jedyna wystawa w Polsce, ale przedstawiciele naszego muzeum byli przekonujący i francuskie arcydzieła zobaczymy także i u nas. Dokumenty zostały właśnie podpisane i wstępna data wernisażu to 26 lutego. „Malarzy Normandii" obejrzymy w budynku przy ulicy Staromłyńskiej 1.

Kolekcja podzielona jest na cztery grupy: są obrazy powstałe na farmie Saint-Siméon, gdzie przez wiele lat spotykali się najwybitniejsi artyści epoki, jest normandzkie wybrzeże ze słynnymi klifami, są prace pokazujące normandzie wsie i miasta, oraz pejzaże znad Sekwany.

- Przyjedzie dużo obrazów, przedstawiających plaże, więc możemy powiedzieć, że zapraszamy do nas na wakacje w środku zimy - śmieje się Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora szczecińskiego muzeum. - Pojawią się wielkie, dobre nazwiska: poza Monetem, Renoirem czy Delacrioixem, także Courbet czy Bonnard. Ja ogromnie czekam na przyjazd obrazu Jacquesa Emile’a Blanche’a, którgo sobie ogromnie cenię, ciekaw jestem jego widoków Dieppe, gdzie miał swą letnią pracownią.

Normandia to od czasów rzymskich po dziś dzień ważny ośrodek artystyczny, słynący z licznych zabytków, słynnych katedr w Caen czy Rouen. W XIX wieku była bardzo chętnie odwiedzana przez artystów różnych nurtów - poza impresjonistami ten kawałek świata upodobali sobie również m.in. fowiści.

Szczecińska wystawa ma zostać obudowana programem edukacyjnym, z wykładami i warsztatami. Będzie także możliwość zakupu oryginalnego francuskiego katalogu, oraz polskiego, przygotowanego w Poznaniu.

Muzeum Narodowe w Szczecinie w tym roku zaprosi na aż trzy wystawy, przybliżające artystów francuskich: w kwietniu planowana jest ekspozycja obrazów Gerarda Singera a jesienią - duża prezentacja grafiki. (kas)

 

Na zdjęciu: Wśród prezentowanych w Szczecinie obrazów będzie także ten Eugene'a Boudina z 1891, zatytułowany „Rybacy na brzegu".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fan kok
2016-03-14 21:58:06
a ja zaliczę sąsiadkę, niezła jest....
Must see
2016-01-27 09:41:45
Muszę zobaczyć! Taka gratka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ