W niedzielę o g. 17 w Sali Koncertowej Akademii Sztuki przy al. Niepodległości 40 rozpocznie się koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Wystąpią studenci i studentki Wydziału Wokalnego i Wydziału Instrumentalnego. Po koncercie będzie można kupić prace przekazane przez społeczność akademii, zwłaszcza z wydziałów wizualnych. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na wsparcie dzieci i studentów – uchodźców z Ukrainy.
W programie koncertu znajdą się ukraińskie piosenki oraz utwory kompozytorów klasycznych i współczesnych innych narodowości, między innymi: Giacomo Pucciniego, Stanisława Moniuszki, Anatolia Kos-Anatolskiego, Christofora Willibalda Glucka, Alfonsa Duvernoya. Nad koncepcją artystyczną koncertu czuwa David Serebryanik, wykładowca AS.
Poprzedni koncert w ramach cyklu uczelnia zorganizowała w marcu tego roku. Podczas koncertu, aukcji prac przekazanych przez społeczność AS oraz dzięki transmisji online przeprowadzonej przez wszczecinie.pl udało się zebrać 5 354,90 złotych. W ramach dodatkowych akcji zbierania funduszy przez Fundację SAIL i Rotary Club Szczecin International udało się do 30.03.2022 r. zebrać kolejne 10 190 zł darowizn. Kwota stale rośnie dzięki nagraniu koncertu udostępnionemu w internecie, a także ciągłym działaniom w mediach społecznościowych.
Zebrane środki są przeznaczane na bezpośrednie wsparcie grupy dzieci uchodźców, które uczestniczą w popołudniowym programie integracyjnym pod opieką Fundacji SAIL we współpracy z Akademią Sztuki, Rotary Club Szczecin International oraz wieloma instytucjami partnerskimi. To szybko powiększająca się grupa, głównie dzieci w wieku szkolnym wraz z towarzyszącymi im opiekunami. Grupą opiekują się nauczyciele ukraińscy oraz międzynarodowi nauczyciele i asystenci z lokalnego środowiska Szczecina. Część zebranych w marcu środków została również przekazana do Narodowej Akademii Muzycznej im. A. Neżdanowej w Odessie.
Tym razem połowa zebranych środków zostanie przeznaczona na wsparcie dzieci uchodźców objętych programem integracyjnym Międzynarodowej Szkoły SAIL, którego kontynuacja jest planowana podczas wakacji letnich. Do programu zapisało się około 30 dzieci w wieku szkolnym.
Druga część darowizn zostanie wykorzystana na wsparcie studentów uczelni artystycznych, którym Akademia Sztuki w Szczecinie umożliwiła kontynuację artystycznej edukacji. Uczelnia przyjęła 11 studentów i studentek z Ukrainy na różne kierunki. Mają nieformalny status rezydenta uczelni. Akademia zapewniła im wsparcie psychologiczne i prawne oraz miejsca w domu studenckim Akademii Morskiej w Szczecinie. AS może w taki sposób przyjąć maksymalnie 20 osób.
(as)