Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wkrótce plenerowy koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”

Data publikacji: 12 maja 2021 r. 09:51
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2021 r. 12:49
Wkrótce plenerowy koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”
Fot. Dariusz Gorajski  

Mamy znakomitą wiadomość dla melomanów – wkrótce odbędzie się tradycyjny plenerowy koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” – już 22 maja o godzinie 21 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ze względu na pandemię – będzie to – kolejny rok z rzędu – wydarzenie kameralne, tylko na 300 osób na widowni. Bilety, w cenie 30 i 40 złotych, są w sprzedaży, ale – uwaga, uwaga! – można je nabyć wyłącznie w kasie Opery na Zamku oraz online na stronie internetowej tej instytucji.

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się u progu lata w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce zawsze towarzyszy tu gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru.

W tym roku usłyszymy „Agnus Dei” Samuela Barbera oraz „Requiem C-dur” Charlesa Gounoda. Pierwszy z utworów jest transkrypcją na chór mieszany a cappella znanego i niezwykle popularnego Adagio, skomponowanego przez artystę w 1936 r. na smyczki. Utwór ten stanowił ścieżkę dźwiękową do wielu filmów, w tym słynnego „Plutonu” w reżyserii Olivera Stone’a. Wersja, którą usłyszą melomani, jest kompilacją obu utworów, łączącą brzmienie instrumentów smyczkowych i chóru.

Pracę nad wspomnianym „Requiem C-dur” Gounod rozpoczął w 1889 roku, poruszony śmiercią swojego pięcioletniego wnuka. Ukończone dwa lata później dzieło było jednocześnie ostatnim utworem kompozytora. Po prawykonaniu w 1894 r. pisano: „Muzyka sakralna osiągnęła jeszcze jedno arcydzieło”. Mimo formy tematycznie związanej ze śmiercią kompozycja przepełniona jest nadzieją i wiarą w zmartwychwstanie, o czym świadczy m.in. majorowa tonacja. W wykonaniu artystów Opery na Zamku usłyszymy wersję na solistów, chór, kwintet smyczkowy, harfę i organy opracowaną przez Henri Büssera – ucznia kompozytora.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA