Od połowy listopada szczecińska galeria dla dzieci i młodzieży "Tworzę się" zaprasza na wirtualne spacery. Można odwiedzić aktualną wystawę - „Raj na ziemi” oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń pn. „Cisza i muzyka”.
Prezentacji online towarzyszą ćwiczenia i zadania twórcze publikowane na profilu galerii na Facebooku, a pod tym linkiem można zobaczyć jak jest w "Tworzę się": https://bit.ly/idzdoraju
- Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o najważniejszych problemach środowiskowych - mówi Paulina Ratajczak, kuratorka wystawy. - Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, chcemy prowokować do refleksji i zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną. Z kolei w ramach dźwiękowej przestrzeni zajmujemy się ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to jeden z ważniejszych elementów kultury. Dźwięki są wszędzie, towarzyszą nam każdego dnia. Są obecne rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. W słoneczny i deszczowy dzień, w szkole, w pracy i w domu. Stanowią nasze otoczenie, część świata, w którym mieszkamy. Słuchając, można dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu przodują dźwięki wytworzone przez człowieka. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. Aby przybliżyć zwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii. Spacer przygotował i zaprojektował, muzyk i kompozytor - Marcin Dymiter.
W grudniu planowany jest cykl warsztatów i prezentacji związany z tematem "Cisza i muzyka" (online) oraz kontynuacja spotkań ze sztuka dla grup szkolnych (również w sieci). W spotkaniach i prezentacjach wezmą udział trzy artystki: Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak i Iza Kowalewska.
- Podczas wirtualnego spaceru i przy pomocy wybranych książek poruszymy tematy związane z ekologią oraz ekologią muzyki. Nie zabraknie zabawy, twórczych zadań i ćwiczeń przybliżających zagadnienia poruszone na wystawie - mówi Paulina Ratajczak.
(MON)