Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wernisaż w zamku. Czy masz sztućce do szpiku?

Data publikacji: 23 stycznia 2019 r. 23:12
Ostatnia aktualizacja: 01 marca 2019 r. 10:29
Wernisaż w zamku. Czy masz sztućce do szpiku?
 

„Bon appétit" to tytuł nowej wystawy w Zamku Książąt Pomorskich, na której prezentowa będą zabytkowe sztućce. Jest ich ponad 400, a wśród nich m.in. te do .. szpiku kostnego, specjalistyczne do truskawek, krojenia cytryn, nakładania szparagów i pomidorów, lodów, sorbetów i uchwyt do pieczystego, czyli do ... przytrzymywania i łamania kości, np. udka indyka. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (24 stycznia) o godz. 17, a po nim, o godz. 17.30  - wykład Anny Sujeckiej z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - pt. „Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie" (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).

Sztućce wybrane na wystawę prezentowane będą w układzie, który przede wszystkim uwzględnia ich przeznaczenie. Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć będzie można akcesoria, które obecnie nie są używane m. in. widelce i szczypce do raków i homarów czy szpikulce do różnego rodzaju mięs. 

Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Instytucja ta zakupiła bowiem cenne, unikatowe srebrne i platerowane sztućce wykonane (w przeważającej ilości) w latach 1875-1939. Wśród nich najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich - Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich, a także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros), francuskich (Christofle).

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Na wystawie w zamku będzie można obejrzeć, obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji, akcesoria, które obecnie nie są używane m. in. widelce i szczypce do raków i homarów czy szpikulce do różnego rodzaju mięs.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A pamiętacie jakie KIEDYŚ (kiedy to!) nosili śpiki i ocierali rękawem ??
2019-01-24 00:33:36
. Kto pamięta ???
Do szpiku kości przebija mnie tango.
2019-01-24 00:25:46
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA