Czwartek 06 maja 2021r. 

Weekendowe seanse w "Krzemieniu". Jeden z nich - bezpłatny

Data publikacji: 2021-02-20 09:59
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-20 09:59
Weekendowe seanse w "Krzemieniu". Jeden z nich - bezpłatny
 

Kto jeszcze z Państwa nie był w nowym, szczecińskim Domu Kultury "Krzemień" (w dzielnicy Podjuchy przy ul. Krzemiennej 10) w weekend ma szansę wybrać się do tutejszego kina. Zaplanowane są dwa seanse w sobotę: o godz. 16 zostanie pokazany dramat amerykański pt. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (pokaz bezpłatny, obowiązują darmowe wejściówki, rezerwacja na stronie: bilety.fm), z kolei o godz. 19 będzie można obejrzeć hiszpańską produkcję w reżyserii Pedro Almodovara - "Ból i blask" (cena biletu - 10 zł, bilety dostępne: na bilety.fm). Oba filmy warto obejrzeć!

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (na zdjęciu - kadr z filmu) to opowieść o determinacji matki, która straciła swoje dziecko w niewyjaśnionych okolicznościach. Angela, córka Mildred Hayes (w tej roli - Frances McDormand) została brutalnie zgwałcona i zamordowana. Policja nie była w stanie wykryć, kto stał za tą okrutną zbrodnią, a ze względu na brak poszlak, śledztwo zostało zepchnięte na drugi plan. Zrozpaczona matka próbuje interweniować u miejscowego szeryfa Billa Willoughby (Woody Harrelson), ale on również zignorował jej błagania, oddelegowując do młodego i porywczego zastępcy Dixona (Sam Rockwell). Kobieta postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zmotywować władze do działania. W tym celu kupuje tytułowe trzy billboardy, stojące nieopodal swojego domu i umieszcza na nich prowokacyjne hasła. Ich treść odnosi się do brutalnej zbrodni oraz ignorancji miejscowego szeryfa. Akcja, spotka się z błyskawicznym odzewem mieszkańców miasteczka Ebbing. Jednak, reakcje ludzi nie są do końca takie, jakich się spodziewała.

Film zdobył nagrodę BAFTA za najlepszy film, najlepszy film brytyjski, najlepszą aktorkę pierwszoplanową dla Frances McDormand, najlepszego aktora drugoplanowego Sama Rockwella oraz scenariusz oryginalny. Nagrodę Złotego Globu otrzymała Frances McDormand oraz Sam Rockwell. Film został też doceniony w kategorii najlepszego dramatu i scenariusza. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" otrzymał łącznie 7 nominacji do Oscara. Ostatecznie nagrodą wyróżniona została Frances McDormand jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa oraz Sam Rockwell w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Pośród pozostałych wyróżnień pojawiły się takie statuetki jak Independent Spirit, Satelita oraz Critics Choice.

Bohaterem drugiego z filmów, które zostaną pokazane w "Krzemieniu" jest utalentowany reżyser filmowy (zagrał go Antonio Banderas), znajdujący się u schyłku swej kariery. Artysta spogląda w przeszłość, przywołując w pamięci żywe wspomnienia, które zalewają go jak lawina i pogrążają w odmęty nostalgicznej melancholii. Czułe uczucia do matki, widmo upadłej miłość i separacji, poszukiwanie szczęścia i sukcesu. Wszystko to skłania twórcę do głębszych refleksji odnośnie życia i sztuki - bólu i chwały.

Nominowany do nagrody Złotych Globów film Pedro Almodóvara "Ból i blask" stanowi nie tylko podsumowanie ponad czterdziestoletniej kariery reżysera, ale zarazem jest pewną formą refleksji, skupiającej się głownie na mrocznych stronach sławy niżeli na blasku jej towarzyszącym.

(MON)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ