Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W stronę bezpieczniejszego internetu

Data publikacji: 09 lutego 2021 r. 07:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lutego 2021 r. 07:03
W stronę bezpieczniejszego internetu
 

Tegoroczny europejski Dzień Bezpiecznego Internetu, który przebiega pod hasłem “Działajmy razem”, przypada na 9 lutego. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała spotkanie online, webinarium i szereg prelekcji tematycznych. Wydarzenia będą się odbywały przez cały miesiąc. 

We wtorek o g. 18 na profilu MBP na portalu Facebook rozpocznie się spotkanie "O (nie)bezpieczeństwie internetu i zmianach, które wywołuje w społeczeństwie", w którym wezmą udział Wojciech Orliński i Michał R. Wiśniewski.

Wojciech Orliński to polski dziennikarz, publicysta i pisarz, działacz związkowy, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Jest biografem Lema oraz autorem m. in. książek „Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana” i „Internet. Czas się bać”. 

Michał Radomił Wiśniewski to polski pisarz, publicysta, popularyzator mangi, anime i fantastyki w Polsce, autor komiksów i poeta. W 2019 roku wydał książkę „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę”.

Na 11 lutego na g. 18.00 zaplanowano webinarium “OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko” 

MBP reklamuje tę inicjatywę tak: "Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi i dotarcie do całej wiedzy tego świata. Czy na pewno? Zapraszamy do rozmowy na temat tego, jak wspaniałym źródłem wiedzy i informacji jest internet oraz… jak bardzo to popsuliśmy. Wspólnie zastanowimy się, co robić, by nie wpaść w pułapkę fake newsów oraz baniek informacyjnych i czy to w ogóle możliwe, a także jak nie dać się oszukać sztucznej inteligencji". 

Link do wydarzenia online

Ekipa ProMediów proponuje także cykl prelekcji tematycznych: "Historia internetu w pigułce", “Niewidzialna waluta – Bitcoin – nowa forma płatności czy zagrożenie?", "Slang internetowy nowym językiem", "Być kulturalnym w sieci – o zasadach netykiety", "Pułapki i zagrożenia w sieci". Prelekcje będą publikowane wraz z dodatkowymi materiałami na fanpage’u filii na Facebooku.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA