poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Kultura > W czwartek poznamy laureatów Fryderyków. Wśród nominowanych jest szczecinianka

W czwartek poznamy laureatów Fryderyków. Wśród nominowanych jest szczecinianka

W czwartek poznamy laureatów Fryderyków. Wśród nominowanych jest szczecinianka
Data publikacji: 2020-09-30 22:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-30 23:08
Wywietleń: 510 477075

Miała być marcowa gala nagród Fryderyka 2020, zorganizowana z wielkim rozmachem w Katowicach na kilkanaście tysięcy osób. Niestety, z uwagi na pandemią imprezę odwołano. Na wyniki artyści i publiczność musieli czekać aż pół roku. Poznamy je w czwartek (1 października). Nie będzie jednak widowiska z występami i czerwonym dywanem. Nie wiadomo też na razie, w jaki sposób artyści odbiorą statuetki, bowiem ogłoszenie laureatów zaplanowano w internecie, na facebookowym profilu nagrody Fryderyki. Wśród nominowanych jest wokalistka pochodząca ze Szczecina - Agnieszka Wilczyńska.

Nagrody polskiego przemysłu muzycznego zostaną przyznane w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych. To wynik głosowania Akademii Fonograficznej – grona ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Jak informują organizatorzy plebiscytu, członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu, dzięki czemu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

W tegorocznej edycji Fryderyków zarejestrowano rekordową w historii konkursu liczbę ponad 1800 zgłoszeń, w tym 356 albumów z muzyką rozrywkową, 108 albumów jazzowych, 411 utworów i 362 teledyski. O nominację w kategorii Fonograficzny Debiut Roku ubiegało się łącznie 118 artystów. Aż pięć nominacji do Fryderyków 2020 otrzymała Hania Rani, która została wyróżniona jako debiutantka, kompozytorka i producentka muzyczna. Nominację otrzymał także jej album „Esja” w kategorii Album roku alternatywa oraz utwór wykonywany z Melą Koteluk – „Odprowadź” (piano version) – w kategorii Najlepsze nowe wykonanie. Z kolei Daria Zawiałow może się poszczycić nominacjami w czterech kategoriach: Autor roku, Kompozytor roku (w teamie z Michałem Kushem), Album roku pop alternatywny – dla płyty „Helsinki” oraz Utwór roku – dla piosenki „Hej! Hej!”. Nominację otrzymała także reżyserka teledysku do piosenki „Szarówka” Darii Zawiałow – Dorota Piskor oraz producent albumu „Helsinki” – Michał Kush. Również cztery nominacje otrzymał Błażej Król. Akademia wyróżniła go w kategoriach: Autor roku i Kompozytor roku oraz Album roku pop alternatywny za płytę „Nieumiarkowania” i Utwór roku za „Te smaki i zapachy”.

Wspomniana Agnieszka Wilczyńska została nominowana, wspólnie z pianistą i akordeonistą Andrzejem Jagodzińskim, za album pt. "Wilcze jagody" - w kategorii "Album roku jazz". ©℗

(MON)

Na zdjęciu: Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie