piątek, 04 grudnia 2020r.

Mają najwięcej nominacji do Fryderyków, wkrótce wystąpią w Szczecinie

Data publikacji: 2020-01-31 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-03 08:39
Mają najwięcej nominacji do Fryderyków, wkrótce wystąpią w Szczecinie
Hania Rani Fot. Filip Skronc  

W czwartek (30 stycznia) ogłoszono nominacje do Fryderyków 2020, czyli najważniejszych nagród przemysłu muzycznego w Polsce. Artyści, którzy otrzymali najwięcej nominacji, wkrótce wystąpią w Szczecinie. Mowa tu o Hani Rani, Błażeju Królu i Darii Zawiałow. Choć również w stolicy naszego województwa zaplanowane są koncerty wykonawców z mniejszą ilością nominacji - ot, choćby Eleni czy Ani Karwan.

Najwięcej, bo aż pięć nominacji w tym roku Hania Rani - polska pianistka, kompozytorka i wokalistka, współtwórczyni projektów Tęskno oraz Hania Rani & Dobrawa Czocher (ta wiolonczelistka, która nagrała album ze wspomnianą artystką, jest związana ze szczecińską filharmonią). Dodatkowo współpracuje i występuje z takimi artystami, jak Christian Löffler (projekt Nest), Hior Chronik, Igor Herbut, Kamp i Misia Furtak. Pierwszy singiel „Glass” został premierowo zaprezentowany przez Mary Anne Hobbs w audycji dla BBC Radio 6. Miesiąc po premierze albumu ma na koncie wyprzedane koncerty w Warszawie, Londynie i Paryżu, a o jej muzycznych dokonaniach rozpisuje się prasa w całej Europie. Artystka zawalczy o statuetkę Fryderyka w kategoriach: najlepszy debiut, najlepszy kompozytor i najlepszy producent muzyczny. Nominację otrzymał także jej album „Esja” w kategorii „album roku alternatywa", a o tytuł „najlepsze nowe wykonanie" będzie walczy utwór „Odprowadź”, który wykonała z Melą Koteluk.

W Szczecinie Hania Rani wystąpi 11 marca w tutejszej filharmonii.

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR .Niedawno został nagrodzony Paszportem „Polityki” 2020. Do tegorocznych Fryderyków artysta został nominowany w czterech kategoriach: autor roku, kompozytor roku, album roku pop alternatywny, utwór roku za „Te smaki i zapachy”.

Błażej Król wystąpi 5 kwietnia w szczecińskiej filharmonii.

Cztery nominacje do wspomnianej nagrody dostała, poza Królem, również Daria Zawiałow - wokalistka i kompozytorka pochodząca z Koszalina, nagrodzona w 2018 roku Fryderykiem za fonograficzny debiut roku. To niezwykle utalentowana artystka i jeden z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Rozkochała w sobie tysiące fanów i stanęła w szeregu topowych polskich wokalistek. Jej utwory podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń. Zagrała na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak Pol’and’Rock Festival, Kraków Live Festival, Męskie Granie czy Olsztyn Green Festival. Jako debiutantka wystąpiła na dużej scenie Orange Warsaw Festival, a w 2019 roku zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy osób pod dużą sceną na Open’er Festival. Na gali Fryderyków (14 marca) artystka walczyć będzie w kategoriach: autor roku, kompozytor roku (razem z Michałem Kushem), album roku pop alternatywny (dla płyty „Helsinki”) oraz utwór roku (dla piosenki „Hej! hej!”).

D. Zawiałow wystąpi już 18 lutego w szczecińskiej filharmonii.

* * *

Dodajmy, że wspomniana Eleni (nominacja do Fryderyków kategorii album roku muzyka świata) wystąpi w Szczecinie 24 marca w Event Arenie (ul. Staszica 1), z kolei Ania Karwan (otrzymała nominację w kategorii fonograficzny debiut roku) - już 23 marca we wspomnianej Event Arenie. Szkoda, iż na razie w Szczecinie nie wystąpi pochodząca z Ińska Margaret, również nominowana w tym roku w kategorii - album roku pop.

(MON)

Na zdjęciu: Hania Rani

Fot. Filip Skronc

Komentarze

roger
2020-02-03 08:24:56
margaret????????? ta heretyczka?????????? w lesie na głębokim niech śpiewa
Katia Marks
2020-01-31 16:45:13
To sa plewy.Po co je promowac?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ