Piątek 07 maja 2021r. 

„Król Lear” w reżyserii Anny Augustynowicz. Niedzielny spektakl online

Data publikacji: 2020-11-29 11:37
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-29 19:31
„Król Lear” w reżyserii Anny Augustynowicz. Niedzielny spektakl online
Fot. archiwum Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy  

Trwa właśnie 24. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. W tym roku impreza w całości przeprowadzana jest online. Uwaga! Nie obowiązuje żadna opłata za możliwość obejrzenia wybranych spektakli, wystarczy zarejestrować się na festiwalowej platformie VOD (www.vod.teatrszekspirowski.pl), usiąść wygodnie przed komputerem (albo innym nośnikiem) i delektować się kreacjami aktorskimi. W niedzielę zostanie pokazane przedstawienie pt. „Król Lear” w reżyserii Anny Augustynowicz, dyrektor artystycznej szczecińskiego Teatru Współczesnego. Początek o godz. 19.

„Szekspirowski klasyk został przez Augustynowicz rozpleciony na nitki, które biegnąc obok siebie, czasem przecinając się czy splatając, nie chcą ułożyć się we wzniosłą czy choćby wzruszającą tragedię. Augustynowicz pozbawia apokalipsę Leara wszelkich uzasadnień i usensownień, także emocjonalnych i afektywnych, obnażając bezwzględnie okrutną tragikomiczność tego teatralnego końca świata” – napisał jeden z krytyków po wrześniowej premierze spektaklu.

Spektakl był grany na deskach dwóch teatrów: Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W głównej roli wystąpi Mirosław Zbrojewicz, aktor doskonale znany również z ról m.in. serialowych, choćby z produkcji – „Szadź”, „Odwróceni. Ojcowie i córki”, „1983”. Poza nim, w spektaklu pojawią się aktorki obu wspomnianych instytucji, o czym tak informują organizatorzy festiwalu: „Resztę obsady wypełnią kobiety, co jest zarówno przewrotnym odwróceniem tradycji elżbietańskiej, jak i grą ze stereotypami «męskiej», patriarchalnej kultury, której «Król Lear» jest niewątpliwym ucieleśnieniem, a której rozpad dziś obserwujemy”.

(MON)

Komentarze

Jarun
2020-11-29 17:22:50
...oczywiście spektakl utrzymany w formie taniej szmiry z wygłupami aktorów. Będą wykonywać nieskoordynowane gesty jak w padaczce i stroić durne miny. Scenografia uboga, czyli żadna bo nie mają pomysłu ani funduszy jak i z czego ją zrobić. Szmira, chała-szkoda czasu i atłasu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ