Na sobotę (24 października) zaplanowana jest prapremiera online spektaklu szczecińskiego Teatru Współczesnego pt. „numer 9 mieszkania 13” w reżyserii Darii Kopiec. Ma to być, jak zapowiadają twórcy, nowatorskie połączenie formy teatralnej z animacją filmową. Uwaga! Przedstawienie zostanie udostępnione widzom już minutę po północy, zatem "nocne marki" mogą już wtedy zasiąść przed komputerami albo innymi nośnikami. Po premierze spektakl będzie dostępny w sieci przez kolejne pół roku. Co ważne, będzie go można obejrzeć bezpłatnie, na specjalnej stronie internetowej: www.9m13.pl.
Oto w pewnej kamienicy w izolacji żyją mieszkańcy o różnych temperamentach, pragnieniach, oczekiwaniach – ot, choćby kobieta obsesyjnie zmieniająca wycieraczki, fan gier komputerowych, małżeństwo z wieloletnim stażem, mężczyzna wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia czy dziewczyna, która przed zaśnięciem przelicza pieniądze i wyobraża sobie, iż w ciągu nocy nastąpi taka zmiana w świecie, że gdy się obudzi, to już nie będzie musiała płacić za mieszkanie i ono po prostu będzie jej...
„Potrzeby i pragnienia mieszkańców jednej kamienicy „stłoczą się” w jednym miejscu. (…) Jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskością, dotykiem, bezpośrednią rozmową? Czy blok wytrzyma izolację? Czy ściany nie pękną pod naporem rozpychających się w jednym miejscu emocji…? I wreszcie – czy kamienica, architektoniczna bryła, może mieć uczucia…?” – zdradzają twórcy produkcji.
Oto obsada spektaklu: Kamienica: Beata Zygarlicka, Chór: Umarły żeglarz - Konrad Pawicki, Samobójczyni - Joanna Matuszak, Zamordowany cinkciarz - Arkadiusz Buszko, Kochanka na fotelu rozwalonego samochodu - Adrianna Janowska-Moniuszko, Drzewo: Maciej Litkowski, Pan spod piątki: Grzegorz Młudzik, Pani spod piątki: Anna Januszewska, Kobieta spod siódemki: Maria Dąbrowska, Chłopak spod szóstki: Konrad Beta, Dziewczyna spod dwunastki: Magdalena Wrani-Stachowska, Mężczyzna spod trójki: Wojciech Sandach.
Warto dodać, że reżyserka spektaklu - Daria Kopiec - to absolwentka PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim (Animacja i Filmowe Efekty Specjalne) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest członkiną Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zdobywczynią Lauru Konrada (2018) oraz Głównej Nagrody Jury 9. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” - za spektakl „Zakonnice odchodzą po cichu”. Jej realizacja w Teatrze Telewizji - „Sprawa Rity G.” - otrzymała Grand Prix na Teatroteka Fest oraz nagrody na: 42. Montreal World Film Festival w Montrealu, Canada International Film Festival w Vancouver i na Worldfest Independent Film Festival w Houston. Autorskie filmy Darii Kopiec zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Artystka jest także laureatką licznych programów stypendialnych, międzynarodowych warsztatów filmowych i teatralnych.
(MON)
Fot. projekt plakatu: Patrycja Żyżniewska