Od 21 do 30 listopada odbędą się spotkania i wystawy dotyczące twórczości wybitnego malarza Caspara Davida Friedricha. „Tydzień Friedrichowski” przygotowało Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z innymi instytucjami. Projekt to przede wszystkim jednak inicjatywa Daniela Źródlewskiego, rzecznika prasowego MNS, a także popularyzatora twórczości Friedricha, od ponad dekady podążającego śladami wielkiego artysty.
Caspar David Friedrich urodził się 250 lat temu, dokładnie 5 września 1774 roku w Greifswaldzie na Pomorzu. Po studiach w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze przeniósł się do Drezna, gdzie spędził resztę życia. Często jednak powracał na swoje ukochane Pomorze i uwieczniał tutejsze krajobrazy. Możemy zatem oglądać wybrzeże Bałtyku skąpane w feerii barw zachodzącego słońca, dumne żaglowce na pełnym morzu, wyspiarskie krajobrazy Rugii, weduty Greifswaldu czy Neubrandenburga. Do jego najsłynniejszych obrazów należą m.in.: „Etapy życia”, „Skały kredowe na Rugii”, „Mnich nad morzem” i jego pendant „Opactwo w dąbrowie” czy „Wędrowiec nad morzem mgieł”.
Obecnie w kilku miastach – w Greifswaldzie, Hamburgu, Berlinie czy Dreźnie trwają obchody jubileuszu urodzin artysty: wystawy, konferencje, spotkania, wykłady, koncerty, wydarzenia specjalne. Szczecin, dzięki współpracy z Muzeum Pomorza w Greifswaldzie i Referatem Kultury dla Meklemburgii, Pomorza Przedniego i Wschodniej Brandenburgii, włącza się w ten cykl.
W programie tygodniowego festiwalu znalazły się wykłady, spotkania, wystawy, prezentacje, premiera filmu oraz animacji, a w finale debata „Pomorze – kolebka romantyzmu?”. Jednym z wydarzeń będzie także finał Konkursu Artystycznego „Caspar David Friedrich – romantyk z Pomorza”, na który wpłynęło ponad 100 prac.
Tydzień Friedrichowski zacznie się w czwartek 21 listopada. Zobaczymy wystawę „Figura odwrócona. Śladami Caspara Davida Friedricha” oraz wystawę pokonkursową „Caspar David Friedrich – romantyk z Pomorza” w Muzeum Narodowym w Szczecinie (będą dostępne do 30 listopada w godz. 10-18). Tego samego dnia w Obiekcie Kreatywnym Jadwiga zaprezentowana zostanie witryna Bartosza Wójcickiego – PUSHKA STUDIO „Nad morzem mgieł”, czyli fragment instalacji „Czas. Kolor. Przestrzeń” wyprodukowanej przez Willę Lentza (g. 19). O 19.30 w tym samym miejscu zapowiedziano spotkanie z Danielem Źródlewskim. 23 listopada (sobota) w MNS otwarta zostanie wystawa Wszechpomerańskiego Konkursu Artystycznego „Caspar David Friedrich – romantyk z Pomorza”, zaplanowano też spacer kuratorski po wystawie „Figura odwrócona. Śladami Caspara Davida Friedricha” (godz. 12). 25 listopada w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się spotkanie z dr. Dariuszem Kacprzakiem pt.: „Romantycznie – lokalnie czy uniwersalnie? Caspar David Friedrich i inni”. 26 listopada Daniel Źródlewski oprowadzi po wystawie „Figura odwrócona…” (MNS, godz. 17). O 18.30 w Centrum Dialogu Przełomy prof. Paweł Gut wygłosi wykład pt.: „Pomorze Szwedzkie w czasach Caspara Davida Friedricha. Społeczeństwo – gospodarka – państwo”. Godzinę później odbędzie się prezentacja dr Aleksandry Łukaszewicz „Caspar David Friedrich i Timothée Chalamet – bohater romantyczny w popkulturze”. 27 listopada o godz. 18 w Willi Lentza szczecińska premiera filmu „Szkice z Karkonoszy” oraz spotkanie z twórcami: Dorotą Makrutzki i Oliverem Spatzem. O 19.30 organizatorzy zapraszają na „Czytanie obrazów” – prezentację esejów, prozy oraz poezji inspirowanych postacią i twórczością C.D. Friedricha napisanych specjalnie dla Tygodnia Friderichowskiego przez Ingę Iwasiów, Annę Ołów-Wachowicz, Leszka Hermana oraz Piotra Michałowskiego. 28 listopada o godz. 17 w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się premiera animacji Konik Studio „Latający klasztor” (według obrazu C.D. Friedricha „Ruiny Eldeny w Karkonoszach”) oraz spotkanie z twórcami: Katarzyną Zimnoch i Pawłem Kleszczewskim. Natomiast o 17.30 debata na zasadach long table „Pomorze – kolebka romantyzmu?” z udziałem dr Ruth Slenczka, Gesine Haefner, dr. Dariusza Kacprzaka, Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz, Sabiny Wacławczyk, Doroty Pundyk, Tomasza Wieczorka. O 19 Obiekt Kreatywny Jadwiga zaprasza na „Mieszczański Salon Romantyczny – niezobowiązujące rozmowy o sztuce i nie tylko”. 30 listopada o 12 ponownie odbędzie się spacer kuratorski po wystawie „Figura odwrócona….”.
Przez cały tydzień (z wyjątkiem poniedziałku, 25 listopada) w Muzeum Narodowym dostępne będą wystawy „Figura odwrócona. Śladami Caspara Davida Friedricha” oraz wystawa pokonkursowa „Caspar David Friedrich – romantyk z Pomorza” w godzinach otwarcia placówki.
(aj)