Wtorek 20 kwietnia 2021r. 

Tych ludzi w 1968 Polska wyrzuciła. Janda w przejmującym spektaklu

Data publikacji: 2019-04-29 22:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-04 17:24
Tych ludzi w 1968 Polska wyrzuciła. Janda w przejmującym spektaklu
 

Nie było chyba nikogo, w poniedziałkowy wieczór w szczecińskim Teatrze Współczesnym, kogo by spektakl pt. "Zapiski z wygnania" nie poruszył, nie wzruszył i nie zmusił do refleksji. Inscenizacja powstała na podstawie wspomnień Sabiny Baral, której rodzina została zmuszona do wyjazdu na zawsze z Polski w 1968 roku. Ona była wtedy nastolatką. Podobny los spotkał tysiące Żydów. W postać Sabiny wciela się w spektaklu, po mistrzowsku!, Krystyna Janda. Jej monolog przerywany jest piosenkami (np. "Tak jak malował pan Chagall" z tekstem Wojciecha Młynarskiego) z muzyką graną na żywo przez zespół Janusza Bogackiego.

Spektakl rozpoczyna się od słów: "Nasi rodzice, starsze pokolenie naszej emigracji, byli bardzo zróżnicowani. Byli wśród nich żydowscy Żydzi, żyjący żydowskim życiem, byli polscy Żydzi - ci wierzyli, że można być jednocześnie Żydem i Polakiem (...) I tych ludzi w 1968 roku Polska wyrzuciła". Podczas przedstawienia wyświetlane są liczne zdjęcia z tego okresu, również fragmenty kronik czy filmowa dokumentacja pseudopatriotycznych pochodów z ostatnich lat.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z Krystyną Jandą, która mówiła m.in., że "Zapiski z wygnania" grała kilkadziesiąt razy, a w tym roku ma w planach jeszcze 60 przedstawień tego tytułu.

- Podczas spektakli my, aktorzy, dobrze widzimy te wszystkie światełka telefonów, kiedy ktoś z widowni sprawdza, kto do niego dzwoni,ł albo kto przysłał SMS-a. Ja już się do tego przyzwyczaiłam - opowiadała aktorka. - Tymczasem na żadnym ze spektakli "Zapisków" nie widziałam ani jednego światełka. W Warszawie, w Teatrze Polonia, gramy to przedstawienie w południe dla szkół. Proszę sobie wyobrazić, że na sali pełnej licealnej młodzieży jest kamienna cisza. To oznacza, że na tych młodych ludziach wspomnienia Sabiny Baral robią piorunujące wrażenie.

"Zapiski z wygnania" były zaledwie wstępem do tegorocznego festiwalu teatralnego Kontrapunkt. Od 6 do 13 maja widzów czeka codziennie po kilka spektakli oraz innych wydarzeń.

Tekst i fot. Monika GAPIŃSKA

Komentarze

@Stefan Tylma
2019-05-04 17:18:51
Skłamałbym gdybym powiedział że nie spodziewałem się takiej odpowiedzi - skończyły się argumenty bo trudno polemizować z faktami wiec zaczyna się ignorowanie faktów i odwoływanie do szantażu emocjonalnego. Pańskie wypowiedzi świadczą o tym że nie zna pan historii wielowiekowych relacji polsko-żydowskich (ale nie można mieć o to do pana pretensji - przecież od dziesiątek lat nie mówi się prawdy o tych relacjach zakłamując fakty w imię wydumanej "przyjaźni"). Jakkolwiek pan to odbierze proszę po prostu zaakceptować to że nie ma pan monopolu na bycie Polakiem tolerancyjnym i otwartym na ludzi dobrej woli (kładę nacisk na ludzi dobrej woli - to ważne), nie, nie nienawidzę nikogo, podobnie jak pan mam wielu znajomych Żydów (choć w przeciwieństwie do pana nie traktuję tego jako certyfikat koszerności, nie przeszkadza mi to również w poznawaniu tych mniej znanych kart naszej wspólnej historii). Co do reszty pańskiej wypowiedzi - nie wątpię że potrafi pan wirtualnie postawić diagnozę dotycząca emocjonalnej strony każdej osobę która nie podziela pańskiego punktu widzenia i nie wątpię że te diagnozy są zawsze podobne - rozumiem, tak po prostu łatwiej i wygodniej a doświadczenie życiowe podpowiada mi że pańskie życzenia nie są szczere więc pozwolę sobie ich nie odwzajemniać podobną do pańskiej "życzliwością". Fundamentem najwartościowszych relacji jest zawsze prawda - czasem bolesna dla obu stron (bo obie strony nie są bez winy) ale jednak prawda (moi znajomi wiary mojżeszowej zgadzają się z tym - być może dlatego mamy tak dobre relacje).
Stefan Tylman
2019-05-04 09:03:41
Jak zdecydowana większość Polaków nie mam z tym problemu. Nie rozpatruje odpowiedzialności za holocaust w aspektach metafizyki, nie podniecam się wyszukiwaniem w internecie chorych teorii osobliwych przypadków z Izraela ani z Polski. Lubię jeździć do Izraela bo to piękny i dobrze zorganizowany kraj, lubię swoich izraelskich znajomych i oni też nas lubią. Czuję się Polakiem i mam świadomość naszej wspólnej wielowiekowej historii i kultury. Jako Polak jestem tolerancyjny i otwarty ma wszystkich ludzi dobrej woli. Unikam takich jak ty, na szczęście nie należysz do większości Polaków. współczuję że nienawiść cię zżera. Życzę zdrowia w każdym aspekcie!
@Stefan Tylman
2019-05-04 01:33:23
Te "świry" nauczają żołnierzy IDF i czerpią z bogactwa Judaizmu który formułuje właśnie takie koncepcje stad mówienie o judeochrześcijaństwie jest nieporozumieniem. Polska nie dostała więcej od UE ale nie chcę tu zaczynać dyskusji o tym czym zapłaciliśmy UE za dotacje i jak długo będą je spłacać nasze wnuki. Izrael otrzymał daleko idące wsparcie z USA przy tworzeniu broni jądrowej. Jakie znaczenie ma to co ty myślisz o naszej odpowiedzialności za holokaust? Kogo to obchodzi? Polacy są współsprawcami holocaustu i już, dlatego zadałem ci pytanie o to dlaczego twoi rodzice/dziadkowie mordowali Żydów, czy wzorem rodziny Adamowicza tez przywieźli "znalezioną" w czasie wojny walizkę pieniędzy? Oczywiście pytania nie ma jeśli możesz pochwalić się tytułem Sprawiedliwy wśród narodów świata - jeśli nie to jesteś winny - twoja wina jest co najmniej metafizyczna - dlatego moje pytanie - jak się czujesz z tym? Zwłaszcza w czasie wyjazdów do Izraela - patrząc na Izraelczyków - czy czujesz swoja winę? Oczywiście jeśli nie czujesz się Polakiem to nie jesteś winny.
Stefan Tylman
2019-05-04 00:12:02
Cóż to za fakty? Jakiś świr wygłasza swoje chore teorie. Proszę zapytać zwykłych Izraelczyków w Tel Avivie na plaży czy w restauracji. To światli ludzie otwarci na innych. Wystarczy poszperać w polskim internecie i poczytać co wygadują byli księża, tzw. Prawdziwi Polacy czy też pseudo eksperci od wszystkiego nadający przez radyjko maryjne. Nie znaczy to, że ich chore poglądy są powszechne i reprezentują polską rację stanu. Czasami tych bzdur pełnych nienawiści do ludzi i świata aż przykro słuchać. Niestety padają raz po raz i to po polsku. Trochę obiektywizmu polecam. Izrael dostaje pieniądze na dofinansowanie sił zbrojnych zgoda. Jest to znacznie mniej niż obywatele USA pochodzenia żydowskiego dają w podatkach. Ponadto bogaci Żydzi amerykańscy są fundatorami wielu inwestycji w edukację i kulturę w miastach izraelskich. Dają ze swoich czy pośrednio przez rząd USA czy bezpośrednio i tylko chwała im za to. Polska przez 15 lat tez dostała z UE o wiele więcej miliardów, dzięki którym możliwy był nasz rozwój. Szkoda, że Polonia na świecie nie jest tak zamożna jak diaspora żydowska i nie wspomaga nam ojczyzny. Nie możemy mieć o to do Żydów pretensji, że mając możliwości dzielą się z państwem Izrael. Broń jądrową Izrael wypracował sam, przy zdziwieniu USA i takie są fakty. Będąc w otoczeniu nienawistnych sąsiadów to skuteczny system odstraszania. Nie uważam, że Polacy odpowiedzialni są za holocaust dlatego lubię jeździć do Izraela biznesowo i wakacyjnie. Moi rodzice ani dziadkowie nie mieli nigdy problemów aby dobrze funkcjonować z Żydami polskimi.
@Stefan Tylman
2019-05-03 23:26:28
Pisałem o sadyzmie i okrucieństwie. Braku akceptowalnych zasad i moralności, nie o geniuszu. Coś źle zrozumiałeś. "jesteśmy narodem idiotów" - pisz proszę wyłącznie w swoim imieniu. Mnie, a tym bardziej narodu polskiego do tego nie mieszaj.
Fakty prosto z Izraela (30 kwietnia)
2019-05-03 22:50:35
Rabbi Eliezer Kashtiel: "Abolishing legal slavery has created deficiencies. No one is responsible for that property. With God’s help it will return. The goyim (non-Jews) will want to be our slaves. Being a slave of the Jews is the best. They must be slaves, they want to be slaves. Instead of just wandering the streets, being foolish and harming each other, now he’s a slave, now his life is beginning to come into order." : "Are we unaware that there are different races? Is it a secret? Is it untrue? What can you do? It’s true. Yes, we are racists, we believe in racism." : Rabbi Giora Radler:"[Hitler] is the most righteous person. Of course he is right in every word he utters. In his ideology he is right. There is a male world which fights, which deals with honor and the brotherhood of soldiers. And there is the soft, ethical feminine world [which speaks of] ‘turning the other cheek’. ‘And we [Nazis] believe that the Jews carry on this heritage, trying, in our words, to spoil the whole of humanity, and that’s why they are the real enemy.’ Now, he [Hitler] is 100% correct, aside from the fact that he was on the wrong side.". : Panie Tylman, kilkanaście tysięcy na wysokich stanowiskach + kilkadziesiąt tysięcy zaprzańców, byłych szmalcowników a także liczna grupa komunistów z polskimi korzeniami wsparta siłą Armii Czerwonej i autorytetu Stalina wystarczyła po wymordowaniu 500 tysięcy Polaków do narzucenia jedynie słusznego ustroju. Próbowaliśmy tych ludzi postawić przed wymiarem sprawiedliwości - zostali ochronieni przez "autorytety", z próby wymierzenia elementarnej sprawiedliwości uczyniono zemstę. Jeśli o mnie chodzi to mi wszystko czy to byli Polacy czy Żydzi - ważne były świństwa których się dopuścili i konieczność ich ukarania po to by młode pokolenie mogło zacząć budować Polskę mając czyste konto - odebraliśmy Polakom szanse na normalność - odgrodziliśmy ich od normalności "grubą kreską". Chwali pan Żydów - czy chwali też pan zasadę by "nigdy nie zapomnieć i nigdy nie wybaczyć"? Bo Żydzi wywodzą z tej zasady swoją siłę. Potęga państwa Izrael budowana jest na potężnych darowiznach z budżetu USA - ponad 4 mld $ każdego roku bezzwrotnej donacji na wojsko w Izraelu, do tego pomoc w wytworzeniu broni jądrowej którą Izrael grozi nie tylko swoim sąsiadom ale także Polsce i Europie(opcja Samsona), do tego cała masa innej pomocy i tak nieustannie od kilkudziesięciu lat. Dziwie się wam że nie macie wstydu - jeździcie do Izraela ale czy pamiętacie o tym że wasi dziadkowie i ojcowie są sprawcami holokaustu? Jak się czujecie z tym że wasi przodkowie mordowali Żydów?
Stefan Tylman
2019-05-03 22:11:18
Jasne! Kilkanaście tysięcy ocalałych Żydów wprowadziło komunizm dla 30 mln Polaków bez ich udziału. Zakładając oczywiście, że każdy ocalały Żyd zajął się ochoczo komunizmem (co jest wierutną bzdurą). Jeśli to byłaby prawda to tylko potwierdzałoby geniusz tej nacji i fatalnie świadczyło o nas Polakach jako owcach prowadzonych na rzeź. Nie pisz takich bzdur, bo świadczyłoby to o tym że jesteśmy narodem idiotów!
@Stefan Tylman
2019-05-03 21:41:41
Tak masz rację! Ci, którzy przetrwali wojnę natychmiast zaczęli nas pchać do przodu. W komunizm! To przecież postęp, prawda? A jak sprawnie zorganizowali karzące ramię postępu. Sam Pilecki mówił, że przy ich organizacji Auschwitz to igraszka.
Zdziwiona
2019-05-03 21:36:47
Skąd w was tyle negatywnych emocji? Żydzi od wieków mieszkali obok Polaków i są częścią historii i Polski i Europy. Sam Jan Paweł 2 mówił o judeochrześcijańskich korzeniach kontynentu, nazywając Żydów starszymi braćmi w wierze. Kto jest prawdziwym katolikiem ten musi mieć szacunek także dla judaizmu. A spektakl świetny i bardzo potrzebny
Stefan Tylman
2019-05-03 20:25:36
Bardzo żałuję, że wygoniliśmy tych nielicznych Żydów, którym udało się przetrwać wojnę. Z nimi bylibyśmy już bardziej do przodu pod każdym względem. Cóż to nie pierwsza i nie ostatnia z głupich decyzji naszego państwa. Shalom! Pozdrawiam Żydów i przepraszam za tych co na Was naskakują. To z niewiedzy, głupoty albo zawiści.
Ania
2019-05-03 19:48:19
Tej cywilizacji, która na pustyni na której nic nie było potrafiła zbudować jedno z najlepiej rozwiniętych i innowacyjnych państw świata. Nie pisz jakiś bzdur o narządach, bo Izrael to państwo laickie nie religijne- większość mieszkańców Izraela jest ateistami. Wyjedź zobacz a później wracaj do ciemnogrodu i pluj żółcoą. Akurat Izrael przoduje w światowej medycynie i to są fakty, a nie jakieś farmazony zakompleksionego, zawistnego Polaka. Jako Polka nie życzę sobie żebyś obrażał inne nacje, tym bardziej te bardziej zaradne i lepiej zorganizowane. Uczmy się od lepszych!
@Ania & Darek
2019-05-03 18:09:01
Cywilizacji? O czym ty mówisz? Tej w której gentile/goyim są niewolnikami i posiadają status zwierząt użytkowych? Tej cywilizacji która okupuje cudzą ziemię, stosuje odpowiedzialność zbiorową, morduje i nielegalnie pobiera narządy od zamordowanych ludzi bo nie jest w stanie uzyskiwać narządów od własnych obywateli ze względu na ograniczenia religijne? Stereotypy? Od kiedy fakty są stereotypami? Co waszym zdaniem jest stereotypem nie mającym oparcia w faktach? Poza tym sami używacie stereotypów... wiec w czym kłopot? Macie masę kompleksów... skąd ten serwilizm? Faktów nie zakłamiecie.
Gerber
2019-05-03 11:57:52
Bardzo pouczający i wzruszajacy spektakl! Serdecznie polecam!
Ania
2019-05-03 11:24:03
Jeśli dzieci tylko dzięki murowi nie są w stanie przedostać się do cywilizacji i się wysadzić, a ich rodzice kombinują tylko jak wystrzelić rakietę aby zabić sąsiadów zamiast pracować, to nie mam z tym problemu. Akcja rodzi reakcję.
Darek
2019-05-03 09:38:13
Ja też szanuję uczciwych Żydów! Tu jak widać w zawziętości i w zawiści leje się jad oparty na stereotypach. A sami nie lubimy jak o Polakach mówi się stereotypami jako pijakach, brudasach, nierobach i złodziejach. Nie czyńmy innym co nam niemile moi drodzy!
@Ania
2019-05-03 00:38:30
Jak ci nie przeszkadza że obok zabijają dzieci to nie mam pytań...
Ania
2019-05-02 22:29:29
Ja tam wolę Żydów niż Arabów. Przynajmniej na wakacjach w Izraelu nie dość, że super infrastruktura i przyjaźni uśmiechnięci ludzie, to mam też pewność że mi nikt bomby do hotelu nie wrzuci ani gardła nie poderżnie.
Szanuję uczciwych Żydów.
2019-05-02 22:03:36
Niech Wam się wiedzie jak każdemu uczciwemu na Bożej Ziemi. Szalom!
"Historia"
2019-05-02 21:30:15
Następny, przed którym chylę czapkę.
Historia
2019-05-02 21:06:57
@Mike małe sprostowanie. Żydowski zbrodniarz Salomon Morel uratowany z Holokaustu przez polską rodzinę wyjechał z Polski w 1992 roku, gdy prokurator zaczynał dobierać się mu do tyłka. Oskarżonego o zbrodnie wobec ludzkości przyjął i uchronił przed wymiarem sprawiedliwości Izrael. Waga oskarżeń nie miała dla niego znaczenia, gdy chodziło o swojego. Historia Morela dowodzi natomiast jednego, że w 1968 roku uchylono (dla Żydów) wrota komunistycznego "raju", a z możliwości skorzystał, ten który CHCIAŁ.
"Mike" -
2019-05-02 21:05:20
- ściskam Ci rękę z czapką z głowy.
Mike
2019-05-02 20:17:38
Lol ca 90% sposród ok 12 tys osób które wowczas wyjechaly z Polski to byli dzialacze PZPR i funkcjonariusze bezpieki z rodzinami. Wsród nich byli zbrodniarze, jak Stefan Michnik, Wolinska, Morell. Ci ludzie wyjeżdżali bo w wielu wypadkach obawiali sie pociagniecia do odpowiedzialnosci za zbrodnie dokonane w okresie stalinowskim. Inni dechdowali sie opuscic Polske bo w obliczu utraty partyjnych stanowisk i przywilejów stawali przed realiami zycia zwyklego czlowieka w komunistycznej rzeczywistosci, a te byly naprawde nedzne zwlaszcza w czasach gomulkowskich. Przymusu zadnego nie bylo, byla natomiast nagonka zwlaszcza wewnatrzpartyjna skierowana w duzej mierze przeciwko srodowisku tzw "puławian". Zresztą gdyby byl przymus to czyz ówczesna wladza nie wykorzystalaby okazji zeby pozbyc sie takiego Kuronia, Adama Michnika, Geremka i innych?? Większosc z tych osób wyemigrowala nie do Izraela, tylko na zachód. USA, Francja, Wielka Brytania itp itd. Wiadomo bylo ze komunistyczni dzialacze zza zelaznej kurtyny beda budzic co najmniej podejrzenie, moze byc problem z azylem i pobytem, wiec robili z siebie ofiary polskiego antysemityzmu. W ten sposób nawet po latach Wolinska wymigala sie od sprawiedliwosci.
@ @@Max
2019-05-02 19:13:35
Wsadź sobie w buty tę "produktywność". Komu i czemu ona miała by służyć? Tylko im samym, nie Ojczyźnie, bo w chwili próby, to oni stawiali bramy powitalne najeźdźcy i strzelali w plecy obrońcom Grodna, a przed nowoczesnym przemysłem zawsze była nowoczesna lichwa i szwindel, bo kapitał trzeba było skądś hmm... pozyskać.
Geniusze i panowie świata.
2019-05-02 13:25:21
.
Fakty aż do skutku:
2019-05-02 12:11:23
"Żydowska holenderska gazeta „Judische watcher” w kwietniu 1918 roku apelowała: Do was, panujący wszystkich państw całej ziemi, zwracamy się z żądaniem – strzeżcie Izraela! Nie dopuście do największego nieszczęścia jakie nasz naród w XX wieku mogło dosięgnąć. Nie dopuście do wolnej Polski kosztem zniszczonego żydostwa!" ;; "Wileńska „Jewrejskaja żyzń” pisała: „Uznajemy zasadę samodzielności narodów, wszelako niepodległość Polski byłaby jaskrawym naruszeniem tej idei. Tylko dzięki obcym władzom i innym narodowościom istniała gwarancja, że polska autonomia nie była niebezpieczna”." ;; "Maurycy Rothschild: „Wy nas znajdziecie na drodze do Gdańska, na drodze do Śląska Pruskiego i Cieszyńskiego, na drodze do Lwowa, na drodze do Wilna i na drodze wszelkich waszych projektów finansowych”." ;; "Senat Imperium Rosyjskiego wydał orzeczenia uzupełniające do ordynacji wyborczej do IV. Dumy w 1912, w wyniku czego Żydzi uzyskali w Warszawie większość uprawnionych do głosowania, w kurii ogólnej zyskali 46 elektorów na ogólną liczbę 83. Ludność żydowska stanowiła wówczas 37% ludności miasta". ;; O separatyzmie żydowskim i antypolonizmie piszą sami Żydzi polscy - to są powszechnie dostępne materiały (Pamiętnik Pierwszego Walnego Zjazdu Zjednoczenia Polaków Wyznania Mojżeszowego Wszystkich Ziem Polskich - WA248_21135_F-22-388_zjednoczenie-pamietnik-o.pdf) - kogo wy chcecie oszukać? Po co tak zakłamujecie historie? Jak chcecie zwalczać "polski antysemityzm" skoro zakłamujecie co jest jego źródłem? Myślicie że oskarżając mleko polskich matek i kościół katolicki uda się wam naprawdę zlikwidować "polski antysemityzm" - jak? Wymordujecie Polki by nie były matkami? A może tylko sterylizacja? Ciekawi mnie co zrobiłyby władze Izraela (tak naprawdę to robią) gdyby 90% populacji arabskiej i 20% populacji izraelskiej prowadziły zmasowana politykę międzynarodową negującą prawo istnienia Izraela. Co o tych ludziach myśleliby Żydzi. To że Polacy nie znają własnej historii to jedno, to ze prowadzicie jawnie już antypolskie działania to druga sprawa.
No po prostu RASA geniuszy i panów.
2019-05-02 11:21:33
Niedouczeni Polacy powinni znowu zatrudnić ich na WSZYSTKIE wyższe i decyzyjne stanowiska. A w soboty będziemy im rabami.
Muzyk
2019-05-02 09:12:05
Praktycznie cała przedwojenna literatura muzyki filmowej i rozrywkowej to nazwiska żydowskie: Spilman, Wars, Petersburski, Schlechter. Z punktu widzenia mojego zawodu wkład polskiej społeczności żydowskiej w rozwój sztuk muzycznych był olbrzymi. Podobnie jak w malarstwie, czy w literaturze np. Tuwim, Brzechwa, Schulz, a później Lem i wielu innych. Nie zamykajmy się na to co polskie, bo polscy Żydzi też tworzyli i pracowali rozwijając Polskę. Bez nich kultura byłaby o wiele uboższa. Opamiętajcie się z tym oczernianiem!
@@Max
2019-05-02 08:48:11
Na przykład wybudowali Łódź i wprowadzili nowoczesny przemysł na ziemie polskie. Stanowili ponad 1/3 ludności największych miast polskich, a w niektórych no. Białystok, Stanislawów czy Grodno ponad połowę populacji. I była to ludność statystycznie zdecydowanie lepiej wykształcona (wystarczy spojrzeć w roczniki statystyczne z lat 30.) i o wiele bardziej produktywna niż inne nacje w wielonarodowej II RP.
@zak
2019-05-02 08:28:30
Jasne. To nie Polska ich wyrzuciła a Czechosłowacja :)
zak
2019-05-02 05:33:43
Pani Jando tych ludzi wyrzucili ci co ich teraz Pani broni zastawiając się obroną konstytucji. To tacy ludzie jak Pani wyrzucili ich a nie Polska,
@Max
2019-05-01 23:49:55
Co ty chrzanisz człowieku? Jaki wkład w rozwój ziem polskich pod zaborami i później w niepodległej Polsce? Chyba wkład w rozpijanie chłopstwa, w knowania z zaborcami, w podburzanie do powstań i w przejmowanie powstańczych majątków. Zawsze przeciw polskiemu dążeniu do niepodległości. To samo po jej odzyskaniu. Ledwie Polska powstała, a już chcieli jej kawał rozgrabić. W którym roku niemieccy najeźdźcy wyprowadzili profesurę UJ, a w którym roku podjęto decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej"?! Przestań człowieku siać tu hasbarę. Doucz się najpierw!
Przeciez od 1948-go...
2019-05-01 22:50:00
Maja znow Swoj Kraj to dlaczego Izrael "nie chce" ich po-przyjmowac ?? I czepiaja sie dalej i Polski / R.P. jak "Rzep psiego ogona" i to tylko na Najlepsze i Najlepiej platne Stanowiska i w Teatrach !! Czyli nie-winiatka...
@Deo gracias
2019-05-01 14:48:20
A to pan nie wie że komuniści odrzucali koncepcję narodu (internacjonalizm) - że wielu z tych którzy sprawowało władzę w Polsce urodziło się w Rosji, przyjechało na polecenie Kremla do Polski (delegacja służbowa ), przyjęli obywatelstwo, niektórzy nawet nazwisko po czym wracali do np Rosji czy wyjeżdżali z Polski... taki Bierut np zrezygnował z polskiego obywatelstwa i przyjął radzieckie. Przytłaczająca większość komunistów tak przed II WS jak i w jej trakcie postulowała utratę autonomii Polski i włączenie jej w obręb ZSRR. SAMOIDENTYFIKACJA jest tu kluczem - większość komunistów odrzuca Polskę jako ojczyznę. Jak można mówić o kimś Polak w sytuacji gdy ten ktoś odrzuca Polskę i polskość?
do @ Wawrzek
2019-05-01 14:42:46
"..a nie potrafili sprzedawać Żydów Niemcom tak jak to robili Francuzi..." dlatego dostają teraz Polacy rachunek z "Jułesłej", chociaż ambasador "Petronela" (siostra starsza?) odwraca bieg wydarzeń.
Wawrzek
2019-05-01 14:22:58
Polacy to dziwny Naród, biedni a nie potrafili sprzedawać Żydów Niemcom tak jak to robili Francuzi a byłoby kilkaset miliardów dolarów.
@@teść pasierba
2019-05-01 14:08:28
Jeśli ktoś składa wniosek o paszport i jednocześnie wniosek w którym rezygnuje z obywatelstwa to logiczne że dostaje paszport bez możliwości wjazdu do kraju którego obywatelstwem wzgardził. Fakty dotyczące statystyki masz poniżej... dziś także możesz zrezygnować z obywatelstwa Polski - płakać nie będziemy. Jeszcze raz napiszę - nikt nie musiał wyjeżdżać z Polski! - wielu Żydów z Polski nie wyjechało i do dziś mieszka w Polsce, wielu z nich obejmowało eksponowane stanowiska także polityczne, tak przed 1989 jak i po 1989 roku! Nie ma co kłamać. Proponuje byście sami to wyjaśnili sobie we własnym gronie - dlaczego jedni z was wyjechali a inni zostali - jak już ustalicie spójną wersję to dajcie Polakom znać - prywatnie mogę powiedzieć że gdybym miał obywatelstwo kraju w którym wysysa się antypolonizm z mlekiem matki to rezygnowałbym z tegoż obywatelstwa w pierwszej możliwej chwili i opuszczał taki niegościnny kraj niezwłocznie.
Deo gracias
2019-05-01 13:51:37
@zdziwiony. A komuniści to jakaś nacja? Nie, to Polska i Polacy tamtych czasów. W drugą stronę mamy święte oburzenie, że nie nazisci tylko Niemcy. Bądź konsekwentny. Albo uznajemy, że hitlerowskie państwo to nie były Niemcy i nie ponoszą za nic odpowiedzialności, albo że jednak to było państwo niemieckie nazistowskei, podobnie jak polskie komunistyczne. Moralność Kalego jest śmieszna.
O, a tym razem pan Delon używa rasistowskiego języka
2019-05-01 13:47:35
Jeszcze raz poproszę o wyniki badań DNA - w świecie nauki należy unikać formułowania tak ryzykownych hipotez opierających się w gruncie rzeczy wyłącznie na wątpliwych kryteriach rasowo-etnicznych. Co do źródeł - różne źródła podają różne statystyki - popularne źródła mówią o ok 20% (gdzie Żydzi to nie więcej niż 0.25% światowej populacji) tylko pojawia się kilka problemów, - po pierwsze mały udział noblistów izraelskich w ogólnej populacji tzw "żydowskich noblistów" (to moim zdaniem kluczowy dowód że rasistowska teoria supremacji tej szczególnej grupy zwyczajnie nie wytrzymuje próby faktów), - po drugie używanie kryteriów rasowo-etnicznych by określać danego noblistę w zupełności wyczerpuje definicje antysemityzmu w której to antysemityzmem jest choćby sugerowanie ze Żydzi tworzą jakąś specjalną grupę ponad organizmami państwowymi (>>Making mendacious, dehumanizing, demonizing, or stereotypical allegations about Jews as such or the power of Jews as collective — such as, especially but not exclusively, the myth about a world Jewish conspiracy or of Jews controlling the media, economy, government or other societal institutions.<<) - większość z tych noblistów jest obywatelami określonych państw i to tym państwom zawdzięcza swą pozycję naukową, co ważne - wśród noblistów nie ma tzw "ostJuden" (używam terminu zaczerpniętego z piśmiennictwa amerykańskiego - przed II Wojną Światową) - w przeważającej większości nobliści są Żydami zasymilowanymi, "zwesternizowanymi" z których znaczna cześć odrzuca korzenie niekompatybilnej z cywilizacja łacińską cywilizacji żydowskiej, I tak na boku - ciekawe jest odrzucanie identycznych kryteriów rasowo-etnicznych jeśli byłoby to niekorzystne dla Żydów np w wypadku twórców zbrodniczych ideologi czy zbrodniarzy - wtedy nagle Żydzi przestają być Żydami a staja się obywatelami jakiegoś państwa. Prywatnie uważam (może dlatego że jestem Polakiem) że najgłupszym ruchem jakiego dopuściła się władza komunistyczna w Polsce było mordowanie Polaków. Smutne jest to że ci sami ludzie którzy nieustannie oskarżają Polaków o wypędzenie Żydów po 1967 jednocześnie wybaczyli i usprawiedliwiają członków swoich rodzin, marginalizując ich rolę w inspirowaniu i w zorganizowanym udziale w wymordowaniu ca. 500 tysięcy Polaków po 1945 roku. Rozumiem że życie goya/gentile (w tym wypadku Polaka) nie ma w judaizmie żadnej istotnej wartości ale mimo wszystko zalecałbym większą powściągliwość. Maria Curie - Polski w tym czasie nie ma (trwają rozbiory do których doszło również ale nie tylko z wydatną pomocą Żydów - również nie wszystkich rzecz jasna bo byli też Polacy patrioci wiary mojżeszowej, niestety Polska nie ma tego komfortu co Europa zachodnia gdzie szacuje się liczbę Żydów zasymilowanych na ok 70 - 80% - w Polsce liczba Żydów zasymilowanych to ok 10 - 15%! - przytłaczająca większość diaspory żydowskiej odrzuca Polskę jako ojczyznę, odrzuca polską kulturę). Polska przestała ostatecznie istnieć ponad 70 przed urodzeniem Marii. Sama Maria Skłodowska Curie wielokrotnie daje dowody swojej polskości, patriotyzmu i samoidentyfikacji jako Polka - ja nie potrzebuję niczego więcej niż jej samoidentyfikacja. Skoro piszesz o polskich szmalcownikach - nikt nie ukrywa tego faktu że byli, przeciwnie - termin szmalcownik w języku polskim ma jednoznacznie negatywne znaczenie - świadczyć może o tym fakt użycia tego terminu w tak nieodległym czasie sporu miedzy europosłami Ryszard Henryk Czarnecki i Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein de domo Woźniakowska - termin szmalcownik mimo ponad 70 lat jakie upłynęły od zakończenia wojny był i pozostaje synonimem zdrady, zbrodni, aktu szczególnie obrzydliwego, akt szmalcownictwa jest powodem do wstydu nie nobilitacji i jest jednoznacznie potępiany przez (zaryzykuje tu) całe polskie społeczeństwo (nie ma znaczenia wykształcenie czy pozycja materialna) mimo że upłynęły 74 lata od zakończenia wojny która kosztowała Polskę utratę ponad 11,5 mln obywateli. Naturalność negatywnej oceny procederu szmalcownictwa pokazuje rzeczywisty obraz polskiej duszy, obraz tak odmienny od suflowanych w wielu popularnych mediach antypolskich stereotypów. Szmalcownicy denuncjowali tak Żydów jak i pomagających im Polaków oraz to ze procederem szmalcownictwa trudnili się tak Żydzi jak i Polacy. Jeszcze raz podkreślę - szmalcownik skazywał się na infamie - gdyby udało się w tej chwili ujawnić że ktoś zajmował się szmalcownictwem to jak myślę przytłaczająca większość Polaków domagałaby się dla takiej osoby maksymalnie surowej kary. Warto wspomnieć że wielu szmalcowników zostało po wojnie gorliwymi komunistami lub współpracownikami komunistów i cieszyło się względami komuny co pozwoliło im utrzymać majątek który zdobyli w tak hańbiący sposób i uniknąć karnej odpowiedzialności za swoje zbrodnie (oczywiście kontynuowali proceder zdrady denuncjując już tylko Polaków). Status moralny szmalcownika w Polsce identyczny jest ze statusem zbrodniarzy niemieckich i komunistycznych - to dość powszechna opinia choć nie ukrywam że chętnie zobaczyłbym badania na ten temat... By było jasne dla wszystkich uczestników tej dyskusji - relacjonując (bo nie jestem autorem chyba żadnej) tezy dotyczące relacji polsko-żydowskich korzystam z piśmiennictwa głównie żydowskiego i zagranicznego, staram się unikać źródeł polskich by uniknąć zarzutu ich stronniczości.
Ania
2019-05-01 13:45:54
Bardzo piękny i mądry spektakl! Taki prawdziwy i przejmujący. Polecam wszystkim, którzy chcą odczuć najnowszą historię Polski
@teść pasierba
2019-05-01 12:10:33
Ukraińcy z Krymu też nie muszą wyjeżdżać, a jednak to robią masowo? Dlaczego? Są szykanowani przez państwo rosyjskie i znienawidzeni przez miescową ludność dzięki aparatowi państwowego podburzania przeciw nim. To samo działo się u nas w 1968 roku. Wielu uczciwych, zaangażowanych w swą pracę Polaków pochodzenia żydowskiego musiało opuścić swoje miejsca pracy w szpitalach, na uczelniach, w biurach konstrukcyjnych, bo dalsze funkcjonowanie było niemożliwe albo wprost dostawali wilczy bilet. Paszporty dostawali bez możliwości powrotu do kraju, więc nie kłam, że mieli lepiej niż inni. Zmuszono ich jak do wyjazdu z Niemiec, kiedy nastała III rzesza
teść pasierba
2019-05-01 08:24:51
Żydzi nie zostali wypędzeni, oni mieli okazję otrzymać paszport (jako nieliczni) "pod poduszkę" i wyjeżdżali "do Wiednia", wykupywać "promesy" na wycieczkę też nie musieli.
Delon
2019-05-01 08:08:51
Ciekawa dyskusja wokół spektaklu, który obrazuje jeden z najgłupszych ruchów jakiego dopuściła się władza w powojennej Polsce. Co do nagród Nobla, to wystarczy poszperać w internecie. Naukowcy pochodzenia żydowskiego zdobyli ich łącznie ponad 180, z czego są niekwestionowanymi liderami nagród z medycyny, ekonomii, chemii, fizyki. Także w literaturze jest ich sporo. Super wynik jak na 12 mln populację na świecie. My mamy jedną laureatkę w nauce - Marię Curie i to taką która musiała wyjechać zagranicę żeby coś osiągnąć, a o sobie mówiła jako Francuzka... Faktem jest, że część ludności żydowskiej ochoczo wspomagała komunizm jak faktem jest że część ludności polskiej była gorliwymi szmalcownikami. Co to ma jednak do dokonań populacji żydowskiej w obszar nauki i kultury polskiej i światowej? Na pewno jest on niekwestionowany faktograficznie i olbrzymi
zdzwiony
2019-05-01 07:49:00
A co ma do tego Polska w tytule artykułu? Przecież to komuniści wyganiali tych którzy im się nie podobali. Tyle że pogrobowcy komunistów są teraz w tzw. Kołalicji Europejskiej.
@ do PAN Robert....
2019-05-01 00:12:33
podejmuję ryzyko wypowiedzi z Twojego ostatniego zdania.
A to PAN Robert się rasistowsko rozpisał
2019-04-30 23:04:44
Rozumiem deficyty argumentacyjne i ich nadrabianie oskarżeniami o antysemityzm ale ocierasz się o śmieszność stosując bezrefleksyjnie kryteria rasowo-etnicznie tak bliskie nazistowskiej teorii 'Herrenvolk' (tak, tak znam poglądy szanowanych Żydów współtworzących do niedawna koalicje rządowe w Izraelu np Ovadia Yosef że gentile czyli nie-Żydzi to zwierzęta stworzone by służyć Żydom ale jak chyba świetnie rozumiesz mam kłopot z ich akceptacją). Skoro Żydzi mówią że wszyscy Polacy to szmalcownicy to My - Polacy mówimy że wszyscy Żydzi to zbrodniarze komunistyczni - to chyba proste i logiczne. I odpowiadając na twój apel ośmielam się wystąpić z tym samym apelem do Żydów - kiedy obiektywnie spojrzycie na własną historię - kiedy w końcu rozliczycie się z handlu niewolnictwem (także na ziemiach polskich - piękna ilustracja żydowskich praktyk handlu słowiańskimi niewolnikami na drzwiach katedry gnieźnieńskiej), kiedy przeprosicie polskich chłopów za rasistowskie praktyki dzielenia ludzi na niewolników - potomków Chama? Potężny wkład Żydów w budowanie stereotypu "Słowianie jako Kananejczycy – niewolnicy Żydów - klątwa Chama", zresztą nie ma potrzeby sięgać tak daleko - o polskich niewolnikach żydowskich właścicieli pięknie pisze Booker T. Washington w swojej książce z 1912 roku "The Man Farthest Down" pisząc o polskich chłopach w 1910 roku!!!: „to było takie samo życie, jakie poznałem i którym żyłem wśród murzyńskich rolników w Alabamie”. Swoją drogą z twojego wpisu oraz wielu mu podobnych odnoszę wrażenie że Żydzi formułują takie oczekiwanie iż gentile będą narażać życie swoje i swoich rodzin by ratować Żydów - nie znalazłem nigdzie takiego postulatu w kodeksie Maimonidesa, może mógłbyś wskazać ten fragment w kodeksie a także wyjaśnienie czy kodeks Maimonidesa jest wiążący dla gentile? Inna nurtująca mnie kwestia to czy mógłbyś wskazać źródło twojego twierdzenia "zdobyli 3/4 wszystkich nagród Nobla we wszystkich istotnych kategoriach" - np obiektywne testy Y-DNA szczególnie haplogrupy E i J. Pozostałym odpowiadam - w krajach azjatyckich (Chiny, Korea, Japonia, Tajwan itd) wynalazki, innowacje są bez wkładu żydowskiego... nie bądźcie takimi rasistami, nie głoście nazistowskiej teorii 'Herrenvolk'. Prywatnie jestem pewien że przytłaczająca większość Polaków chętnie zaryzykowałaby sytuacje w której w Polsce nie ma przedstawicieli "rasy panów".
Max
2019-04-30 22:37:05
Po wojnie wytłukli nam inteligencję to fakt. Należy dodać że nieliczną także przed wojną. Niestety dla wszystkich z uporem maniaka zaklamujacych historię naszego kraju - Żydzi przed wojną także stanowili elitę intelektualną i kulturalną pracując dla dobra Polski. Wszystkie przedwojenne szlagiery muzyczne skomponowali Żydzi, większość literatów była pochodzenia żydowskiego, a hitlerowscy wyprowadzając z UJ profesurę mieli na względzie fakt że większość była pochodzenia żydowskiego. Przetrwali tylko Polacy. Żydzi wnieśli olbrzymi wkład dla rozwoju ziem polskich podczas zaborów, a później w niepodległej Polsce. Nie tylko w kulturze i nauce, ale także w medycynie. To są fakty niezaprzeczalne, niezależnie od tego ile będziecie pluć na ten mądry i zaradny naród. I chwała im za to.
Wawrzek
2019-04-30 22:19:16
No cóż żaden Polak w tamtym czasie nie otrzymał zgody na wyjazd na Zachód ani nie otrzymał paszportu. tak, ze z tym "wypędzeniem" to był majstersztyk- Izraelowi brakowało ludzi na wojnę z Arabami i kadr gospodarczo-naukowych Gomułka i cała jego Kamarylla dopomogła państwu żydowskiemu, jednocześnie oskarżając Polaków o antysemityzm. Tak się jakoś stało, że rodzina Gomułki jego żony Livii Schoken jest właścicielem Koncernu Moiedialnego w Izraelu- Haaretz. Niektórzy nadal pier..... głupoty o polskim antysemityźmie.
Robert
2019-04-30 20:37:38
Uderz w stół a nożyce się odezwą, można by rzec. Tak macie rację, ludność pochodzenia żydowskiego to sami ubecy i kaci stalinowscy, w ogóle ich nie było na uczelniach, w klinikach, instytutach badawczo rozwojowych. Ci sami zbrodniarze żydowscy zasilali później najlepsze światowe uczelnie odnosząc tam sukcesy, bo przecież to nie byli żadni wybitni naukowcy. Tak samo jak inni nieudaczni Żydzi, którzy nie wiadomo dlaczego zdobyli 3/4 wszystkich nagród Nobla we wszystkich istotnych kategoriach. Ale to pewnie też spisek jak ten żeby nie dopuszczać do głosu wybitnych inżynierów czy lekarzy Polaków. I nie było wcale szmalcowników i każdy Polak heroicznie bronił każdego Żyda bezinteresownie, a Ci uratowani wszyscy stali się katami stalinowskimi. Macie rację, Gomółka też miał rację z podobną do Was retoryką. A kto ma inny bardziej realny pogląd na sprawę to na pewno nie Polak katolik, a ten któremu trzeba było babcię i dziadka ratować. Ciekawe dlaczego docenci są akurat marcowi i to od 1968 roku. Nie zastanowiło was to? Ale to nie my Polacy, to nie my Polska. Za nas rządzili inni. Tak samo jak hitlerowcy tylko wykonywali rozkazy, bo przecież to nie były Niemcy. Jak nie będziemy w stanie obiektywnie spojrzeć w historię to nadal będziemy nic nie znaczącym, zapyziałym krajem na skraju Europy.
Robert czemu nas tak nienawidzisz?
2019-04-30 18:52:47
Że uratowaliśmy ci dziadka i babcię?
Drogi Robercie
2019-04-30 18:42:29
Nie wiem po co kłamiesz - fakty są nieubłagane - wielu tzw "semitów" zostało w Polsce (to głównie ci którzy nie byli w resortach) - nazwiskami można sypać jak z rękawa, tymi "wybitnymi inżynierami" byli komunistyczni zbrodniarze - ktoś już wkleił nazwisko Oskara Szyji Karlinera - to bardzo charakterystyczny przykład "ofiary antysemickiej nagonki". Nasze zacofanie cywilizacyjne (i być może twoje intelektualne) jest wynikiem sowieckiej okupacji Polski która trwała (znów ktoś słusznie zauważył) do 1993 roku. W państwach RWPG to sowieccy aparatczycy decydowali co wolno badać, jakie technologie rozwijać i co produkować - istniała bardzo ścisła struktura w której pilnowano by żaden Polak nie odniósł sukcesu - niszczono polskich inżynierów i przykładów jest całe mnóstwo. Kłamiesz sugerując że była to autonomiczna decyzja władz Polski, nie, nie była podobne zjawiska zachodziły w całym bloku KLD - poczytaj na ten temat - tzw Marzec 1968 nie ma nic wspólnego z autonomicznymi działaniami polskich komunistów (żona Gomułki była żydówką, podobnie w wielu innych komunistycznych rodzinach) - polscy komuniści realizowali wytyczne Moskwy. Te "tępe masy robotnicze" (widzę że nie umiesz ukryć nienawiści do Polski i Polaków) były zmuszane do brania udziału w bezsensownych demonstracjach poparcia dla PZPR i mordowane przez oprawców z UB i później z SB i tyle - trudno by pałały wielką atencja do swoich oprawców... A przykładem docenta marcowego jest Leszek Balcerowicz wiec ciszej nad tą trumną - wiele dzisiejszych tzw autorytetów jest beneficjentami tego że zmieniono parytety narodowościowe obowiązujące w Polsce do 1967 roku. Jest wiele powodów tego że polskie uczelnie nie liczą się na świecie i Marzec 1968 to akurat najmniej istotny przyczynek do tego smutnego faktu (polską elitę intelektualna skutecznie eliminowali niemieccy i sowieccy okupanci z wydatną pomocą "semickich elit" które zajęły miejsce wymordowanych). Skończcie z tą hagadą marca 1968 - nikt poza wami samymi w to nie wierzy - faktów nie zakłamiecie.
@Robert
2019-04-30 18:30:22
A z jakiej ty się familii wywodzisz, że mówisz, że wygoniliśmy? Ja tam nic do "wyganiania" nie miałem. Ani paszportami nie dzieliłem, ani paszportu nie miałem. Natomiast kto mógł lub nie robić karierę naukową decydowała partia, a nie umiejętności, więc wyhamuj nieco z tymi elitami. Taki ustrój zresztą ochoczo we wcześniejszych latach utrwalili w większości ci "biedni wypędzeni". Co do twojego stwierdzenia zacofania cywilizacyjnego i intelektualnego Polaków, to pozwolę się z tobą nie zgodzić. Nie widzę powodu do kompleksów. A uczelnie wyższe? Tu akurat teraz przydali by się docenci marcowi (odnowienie kadr), bo to co trawi uczelnie, to są właśnie tabuny leśnych dziadków bez ikry i pomysłu, skupionych na trwaniu w swoich wygodnych okopach.
Robert
2019-04-30 12:46:53
Pieprzycie jak potłuczeni. Fakty są takie, że wygoniliśmy elity w medycynie, naukach ścisłych, inżynierii, kulturze itd Przez to trzeba było powołać docentów marcowych, często magistrów, bo na wielu uczelniach zabrakło profesorów! Do dziś nasze zacofanie intelektualne i cywilizacyjne jest widoczne względem rozwiniętych krajów europejskich. Jednoznacznie negatywne, głupie i irracjonalne zachowanie ówczesnych rządzących Polską przy poparciu tępych mas robotniczych, skutkuje tym że jesteśmy w ogonie Europy, a polskie uniwersytety nie są nawet w 500 najlepszych uczelni świata.
RP
2019-04-30 12:20:48
Nie wyrzucili, tylko nielicznym wybrańcom uchylono furtkę.
byłam widziałam
2019-04-30 10:36:09
cudny spektakl, bez pajacowania na scenie, prosty spektakl a jednak tak szokujący i emocjonalny. dziękuję.
y7
2019-04-30 09:12:19
Niech się pani janda zajmie aktorstwem a nie polityką. Chociaż jej gra jest rozdygotana, nerwowa, głośna i rozkojarzona. Ale komedianci są potrzebni różni. I na tym niech się skupia.
Trochę faktów:
2019-04-30 00:16:23
"Przy dokładniejszym spojrzeniu rozpoznajemy w rzekomych „ofiarach” oprawców z UB, morderców sądowych, zakłamanych dziennikarzy i – nie tyle artystów, co fałszerzy sztuki. Pełna lista byłaby zbyt długa, niemniej i skrótowa jest nader pouczająca – wyjechało 18 wysokich rangą działaczy partyjnych i 729 średnich aparatczyków. Ze stanowisk państwowych (też zresztą partyjnych) dwóch wiceministrów: hutnictwa – Ignacy Borejdo i budownictwa – Fryderyk Topolski, oraz 51 dyrektorów departamentów, 50 wicedyrektorów, kilkudziesięciu naczelników wydziałów. Duże straty poniosło MSW, skąd usunięto 176 funkcjonariuszy, w tym większość rodem z dawnego MBP i UB; z MSZ wyleciało 28 dyplomatów i pracowników. Przy okazji tej wyliczanki co chwilę trafiamy na dające do myślenia ciekawostki: Kazi-mierz Łaski, dawny major UB, wyjechał jako prorektor SGPiS; ekspodpułkownik z MBP Antoni Gutow-ski – jako redaktor „Polityki”; płk Oskar Karliner, już w 1956 r. zdegradowany za zbrodnie stalinowskie, wybył jako fachowiec od energii jądrowej; jego zastępca, ppłk Maks Lityński – jako prześladowany nau-kowiec; ppłk Józef Krakowski, „zasłużony” ongiś wiceszef UB w Łodzi, Gdańsku i Warszawie – jako niemal artysta (szef produkcji zespołu filmowego „Kamera”). A dodać trzeba i „Semjona” (Zygmunta) Baumana – były politruk i kabewiak zasłużony w walkach z „bandami” wyjedzie jako wybitny socjolog. Z kolei Stefan Michnik, były morderca sądowy – jako „prześladowany” redaktor MON. Najwięcej przegranych było w aparacie propagandy. Usunięto ok. 200 dziennikarzy, w tym 15 redaktorów naczelnych pism, 61 wysokich urzędników Polskiego Radia i Telewizji, 26 ludzi związa-nych z kinem. Z liczących się – były propagandzista „Czołówki” i reżyser „Krzyżaków” Aleksander Ford. Wyjechało też: 9 pośledniejszych pisarzy, 91 artystów, 364 doktorów i 944 studentów wyższych uczelni. Z głośniejszych nazwisk wymienić trzeba Arnolda Słuckiego, byłego politruka w randze kapitana, i Stanisława Wygodzkiego, swego czasu propagandzistę i obercenzora w radio, który wyjechał jako cał-kiem liryczny poeta. Henryk Grynberg, przywoływany tu i ówdzie jako ofiara tudzież wybitny literat, nie był ani jednym, ani drugim. Wyjechał w 1967 r. z zespołem Teatru Żydowskiego do USA i tam został. Kończąc o nim, dodajmy, że jako wybitny aktor też nie został odnotowany. Został za to odnotowany przez SB jako TW „Reporter”. Kto zatem został pokrzywdzony w Marcu? Z ludzi sympatycznych i utalentowanych na pewno muzyk Zygmunt Karasiński, na pewno Anna Frajlich. Upomniał się o nią nawet niedawno „Newsweek” – nie wspominając jednak, że jest poetką (powtarzam: najlepszą polską poetką w USA) i przekręcając przy okazji jej nazwisko. Skrzywdzeni zostali też lekarze. Przykładem choćby dr Alina Margolis, pediatra, która organizowała kolonie dla dzieci chorych (świat dzie-ci uważała za uczciwszy od świata dorosłych). Nie czuła się Żydówką, nie wyjechała do Izraela, tylko do Francji. Działała w organizacji „Lekarze Świata”, była na statku, który wyławiał z morza uciekinierów z komunistycznego Wietnamu, w ostatnich latach organizowała sierocińce dla bezdomnych dzieci Petersburga. Czyjaś chytrość, czyjś pry-mitywizm zdecydowały o tym, że polskie dzieci zostały pozbawione jej wiedzy i jej opieki." ZA: "Bohdan Urbankowski: Marzec 1968 – narodowa tragedia Żydów?"
I po co tak kłamać?
2019-04-29 23:56:07
Polska nikogo nie wyrzucała - każdy z wyjeżdżających musiał napisać wniosek o zgodę na emigracje i mógł z Polski wyjechać dopiero po uzyskaniu zgody. Ci co nie chcieli wyjeżdżać to nie wyjeżdżali - wielu nie wyjechało... do dziś mieszkają w Polsce. Gdyby pozwolono na emigracje Polakom to pewnie wyjechałyby nas miliony, szukalibyśmy normalności, wolności, życia bez cenzury, bez partii komunistycznej, bez bezpieki mordującej ludzi. Poza tym dlaczego w kółko kłamiecie "Polska" gdy tę zadymę rozkręcali rodzice Cimoszewiczów, Kwaśniewskich, Milerów, Czarzastych - jeśli ktoś kogoś wyrzucał to komuniści, zdrajcy, płatne pachołki Rosji - niech was przepraszają komuniści - wasi towarzysze... dziś w SLD i PO. Nie mieszajcie Polski i Polaków do waszych komunistycznych rozgrywek - Polska odzyskała niepodległość 18 września 1993 o godz. 9:20 kiedy to terytorium Polski opuścili ostatni sowieccy żołnierze Północnej Grupy Wojsk FR i nie pozwoliliśmy sobie niepodległości odebrać!
do artystki Krystyny
2019-04-29 23:46:44
Teraz ci wydaleni i ich współplemieńcy chcą od nas ponad 330 mld dolarów za zbrodnie niemieckie! Chcą nasze lasy, jeziora, fabryki, kamienice i ulice! Może coś o antypolonizmie tych wydalonych by pani artystka napisała?!
Historia
2019-04-29 23:00:23
Co jest istotniejsze dla Polski: Wyjazd kilkunastu tysięcy Żydów, w tym wielu bandziorów stalinowskich, w wyniku zwarcia między komunistycznymi watahami okupującymi Polskę czy wyjazd 2-3 mln w większości młodych ludzi po wejściu Polski do UE? Może coś o tym pani Krystyno?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ