Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Janda i ponad 50 innych wydarzeń

Data publikacji: 2019-03-22 20:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-26 12:07
Janda i ponad 50 innych wydarzeń
 

Kwietniowy spektakl z Krystyną Jandą będzie wstępem do tegorocznej, majowej edycji festiwalu 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w Szczecinie. Mowa tu o „Zapiskach z wygnania”, bardzo osobistych wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968. Poza tym, teatromani będą mieli okazję obejrzeć 9 przedstawień konkursowych, dwanaście z tzw. nurtu off oraz ponad 20 wydarzeń towarzyszących, w tym - na finał - występ kijowskiego zespołu Dakh Daughters, który w trakcie ukraińskiego Euromajdanu w 2014 roku występował na barykadach.

Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest: „Coś jej winien?", czyli ostatnie zawołanie, jakie pojawia się w „Katechizmie polskiego dziecka" Władysława Bełzy.

- Do refleksji nad tym pytaniem skłoniły nas trzy wielkie rocznice, które też miały wpływ na to, co oglądamy na deskach teatralnych w całej Polsce - mówi Maciej Litkowski z zespołu programowego Kontrapunktu. - W zeszłym roku obchodziliśmy przecież stulecie odzyskania niepodległości, stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety oraz rocznicę Marca'68. Nawiązaniem do tych rocznic będą obecne na naszym festiwalu choćby „Zapiski z wygnania" czy spektakl szczecińskiego Teatru Polskiego z piosemkami Jacka Kaczmarskiego - „Z piekła do piekła".

Wspomniany spektakl z K. Jandą odbędzie się już 29 kwietnia, bilety kosztują 75 i 85 zł (kto chciałby się wybrać, musi śpieszyć się z zakupem, bowiem w piątek, w momencie uruchomienia sprzedaży w punkcie bilety.fm w zamku, utworzyła się spora kolejka, a niektórzy kupowali nawet po kilkadziesiąt sztuk biletów...). Potem Kontrapunkt ruszy 6 maja, a zakończy się 13 maja. W konkursie będzie uczestniczyły trzy zagraniczne przedstawienia (z Hiszpanii, Belgii i Wielkiej Brytanii) oraz sześć polskich. Wśród tych drugich m.in. te z tak uznanych teatrów, jak warszawski Teatr Powszechny, krakowski Teatr Ludowy czy bydgoski Teatr Polski. Z kolei w części pokazów niezależnych zespołów teatralnych, m.in. trzy spektakle związane z naszym regionem oraz przedstawienie przygotowane przez grupę z Zakładu Karnego z Krzywańca.

Na 9 maja zaplanowany jest wyjazd do Berlina, ale jeszcze organizatorzy nie podali, co będzie tam można obejrzeć. Spektakle z części berlińskiej zostaną ujawnione na początku przyszłego miesiąca. Za to od 10 do 12 maja publiczność świnoujska będzie miała okazję obejrzeć sześć przedstawień, w tym „Kobietę zagrożoną niski świadczeniami emerytalnymi" Teatru Współczesnego ze Szczecina. Podobnie, jak w ubiegłym roku odbędzie się korowód przez ulicę Jagielońską - pt. „Miasto to Teatr".

Spektakle w Szczecinie będą pokazywane w różnych miejscach: w Teatrze Współczesnym, Teatrze Kana, w Akademii Sztuki, w audytorium ZUT-u, Teatrze Lalek „Pleciuga", Teatrze Polskim - Scenie na Łasztowni oraz w Pałacu Młodzieży (tu sala gimnastyczna zostanie specjalnie przystosowana do wystawiania przedstawień).

Bilety można kupić we wspomnianym punkcie bilety. fm w zamku oraz na stronie internetowej bilety.fm. Na spektakle konkursowe bilety kosztują od 40 do 45 złotych, na OFF Kontrapunkt - 20 zł, a na wydarzenia towarzyszące (poza spektaklem z K. Jandą) - od 20 zł do 50 zł. Dzień berliński ma kosztować 120 zł. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Rzecznik prasowy Kontrapunktu Daniel Źródlewski na piątkowej konferencji prasowej zaprezentował nowe logo imprezy, autorstwa Dawida Czajkowskiego.

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA