piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Kultura > Janda i ponad 50 innych wydarzeń

Janda i ponad 50 innych wydarzeń

Janda i ponad 50 innych wydarzeń
Data publikacji: 2019-03-22 20:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-26 12:07
Wywietleń: 1025 382094

Kwietniowy spektakl z Krystyną Jandą będzie wstępem do tegorocznej, majowej edycji festiwalu 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w Szczecinie. Mowa tu o „Zapiskach z wygnania”, bardzo osobistych wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968. Poza tym, teatromani będą mieli okazję obejrzeć 9 przedstawień konkursowych, dwanaście z tzw. nurtu off oraz ponad 20 wydarzeń towarzyszących, w tym - na finał - występ kijowskiego zespołu Dakh Daughters, który w trakcie ukraińskiego Euromajdanu w 2014 roku występował na barykadach.

Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest: „Coś jej winien?", czyli ostatnie zawołanie, jakie pojawia się w „Katechizmie polskiego dziecka" Władysława Bełzy.

- Do refleksji nad tym pytaniem skłoniły nas trzy wielkie rocznice, które też miały wpływ na to, co oglądamy na deskach teatralnych w całej Polsce - mówi Maciej Litkowski z zespołu programowego Kontrapunktu. - W zeszłym roku obchodziliśmy przecież stulecie odzyskania niepodległości, stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety oraz rocznicę Marca'68. Nawiązaniem do tych rocznic będą obecne na naszym festiwalu choćby „Zapiski z wygnania" czy spektakl szczecińskiego Teatru Polskiego z piosemkami Jacka Kaczmarskiego - „Z piekła do piekła".

Wspomniany spektakl z K. Jandą odbędzie się już 29 kwietnia, bilety kosztują 75 i 85 zł (kto chciałby się wybrać, musi śpieszyć się z zakupem, bowiem w piątek, w momencie uruchomienia sprzedaży w punkcie bilety.fm w zamku, utworzyła się spora kolejka, a niektórzy kupowali nawet po kilkadziesiąt sztuk biletów...). Potem Kontrapunkt ruszy 6 maja, a zakończy się 13 maja. W konkursie będzie uczestniczyły trzy zagraniczne przedstawienia (z Hiszpanii, Belgii i Wielkiej Brytanii) oraz sześć polskich. Wśród tych drugich m.in. te z tak uznanych teatrów, jak warszawski Teatr Powszechny, krakowski Teatr Ludowy czy bydgoski Teatr Polski. Z kolei w części pokazów niezależnych zespołów teatralnych, m.in. trzy spektakle związane z naszym regionem oraz przedstawienie przygotowane przez grupę z Zakładu Karnego z Krzywańca.

Na 9 maja zaplanowany jest wyjazd do Berlina, ale jeszcze organizatorzy nie podali, co będzie tam można obejrzeć. Spektakle z części berlińskiej zostaną ujawnione na początku przyszłego miesiąca. Za to od 10 do 12 maja publiczność świnoujska będzie miała okazję obejrzeć sześć przedstawień, w tym „Kobietę zagrożoną niski świadczeniami emerytalnymi" Teatru Współczesnego ze Szczecina. Podobnie, jak w ubiegłym roku odbędzie się korowód przez ulicę Jagielońską - pt. „Miasto to Teatr".

Spektakle w Szczecinie będą pokazywane w różnych miejscach: w Teatrze Współczesnym, Teatrze Kana, w Akademii Sztuki, w audytorium ZUT-u, Teatrze Lalek „Pleciuga", Teatrze Polskim - Scenie na Łasztowni oraz w Pałacu Młodzieży (tu sala gimnastyczna zostanie specjalnie przystosowana do wystawiania przedstawień).

Bilety można kupić we wspomnianym punkcie bilety. fm w zamku oraz na stronie internetowej bilety.fm. Na spektakle konkursowe bilety kosztują od 40 do 45 złotych, na OFF Kontrapunkt - 20 zł, a na wydarzenia towarzyszące (poza spektaklem z K. Jandą) - od 20 zł do 50 zł. Dzień berliński ma kosztować 120 zł. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Rzecznik prasowy Kontrapunktu Daniel Źródlewski na piątkowej konferencji prasowej zaprezentował nowe logo imprezy, autorstwa Dawida Czajkowskiego.

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie