poniedziałek, 16 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Janda, czyli wstęp Kontrapunktu. Pozostałe wydarzenia - od 6 maja

Janda, czyli wstęp Kontrapunktu. Pozostałe wydarzenia - od 6 maja

Janda, czyli wstęp Kontrapunktu. Pozostałe wydarzenia - od 6 maja
Data publikacji: 2019-04-29 07:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-01 00:32
Wywietleń: 755 388185

Poniedziałkowy (29 kwietnia) spektakl z Krystyną Jandą, w Teatrze Współczesnym o godz. 18, będzie wstępem do tegorocznej, majowej edycji festiwalu 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w Szczecinie. Mowa tu o „Zapiskach z wygnania”, bardzo osobistych wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała z Polski razem z rodzicami..

Aktorka została uhonorowana indywidualną nagrodą aktorską za tę rolę w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodą główną na XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018 za kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne.

Poza wspomnianym wydarzeniem, już od 6 maja teatromani będą mieli okazję obejrzeć dziewięć przedstawień konkursowych (trzy zagraniczne - z Hiszpanii, Belgii i Wielkiej Brytanii oraz sześć polskich), dwanaście z tzw. nurtu off (w tym trzy spektakle związane z naszym regionem oraz przedstawienie przygotowane przez grupę z Zakładu Karnego z Krzywańca) oraz ponad 20 wydarzeń towarzyszących, w tym – na finał – występ kijowskiego zespołu Dakh Daughters, który w trakcie ukraińskiego Euromajdanu w 2014 roku występował na barykadach.

Spektakle w Szczecinie będą pokazywane w różnych miejscach: w Teatrze Współczesnym, Teatrze Kana, w Akademii Sztuki, w audytorium ZUT-u, Teatrze Lalek „Pleciuga”, Teatrze Polskim – Scenie na Łasztowni oraz w Pałacu Młodzieży (tu sala gimnastyczna zostanie specjalnie przystosowana do wystawiania przedstawień).

(MON)

Fot. Katarzyna Kural-Sadowska

Komentarze

Hmm
Pokonczyly sie przywilje - ale byc moze Nowosmiesznie za-KOD-owany Jan da ?/!
2019-05-01 00:09:58
A co...
Chce zrobic BePa po odwaznym Ujawnieniu sie - czyzby Bede Palowal... ?/!!
2019-05-01 00:03:14
@BePa
ty się odważ.
2019-04-30 09:22:50
- będzie nawijać
"Przez 45 lat dorosłego życia mam problem ze znalezieniem gosposi. Wolę zagrać w teatrze i w nim zarobić pieniądze, żeby dobrze zapłacić gosposi. Ale nie ma takich osób. Na szczęście są panie z Ukrainy".
2019-04-29 21:46:10
do Marii
Prezes musi ci się śnić po nocach, skoro nawet tu musisz o nim pisać. Współczuję.
2019-04-29 17:58:18
Maria
Dla większości komentujących jedynym wyznacznikiem kultury jest Zenek Martyniuk i prezes. wstyd
2019-04-29 17:20:06
HogoFogo
Aktor jak to aktor - raz gra papieża a raz żigolaka. Sęk w tym, aby nie pomylić roli z rzeczywistością. Wydaje mi się, że pani Janda sama uwierzyła, że bezpieka naprawdę topiła ją w piwnicy - stąd nadmiar patosu i profil grecki.
2019-04-29 15:17:42
BePa
Ona przynajmniej krytykuje oficjalnie, pod własnym nazwiskiem. Który z Was się odważy?
2019-04-29 15:11:56
znudzony
W 1968 roku nie każdy mógł wyjechać z kraju, ale Żydom się udało i mają teraz o to pretensje do całego świata. Po 1990 roku z Polski wyjechało ok. 3 milionów młodych ludzi i jakoś nikt się nad nimi nie rozczula.
2019-04-29 14:40:54
PRZESTALI W BABSKO INWESTOWAĆ SPOŁECZNĄ KASĘ
Jak ona i za co dojechała na taka daleką prowincję?
2019-04-29 12:19:16
słaba ta pani!
To ta co lubi tylko tych, którzy jej duzo płaca "za nic" !!! Moralnie bardzo słaba ta starsza pani ale i artystycznie tez cienka!
2019-04-29 11:59:32
Dumny
Powinno sie jej zabronić wszystkiego takiej inteliktualizce.
2019-04-29 11:46:58
CDN
TAK to ta ktorej pisowcy zabrali pare milionow zl rocznie na prywatny teatr i daja tylko 150tys.CZuje jakby ktos jej nasr.l na glowe.Zaklamana kobieta udajaca inteliktualistke.
2019-04-29 11:26:53
ach ci artyści
Czy to nie ta artystka która odczuwa że jej się teraz szambo wylewa na głowę?
2019-04-29 08:56:37