Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, aby tworzyli archiwa rodzinne - i przynosili je do siedziby "Przełomów" przy pl. Solidarności 1. Z archiwów zostaną stworzone dwie wystawy: tradycyjna oraz multimedialna, na stronie internetowej Centrum. Wydarzenie organizowane jest pod hasłem "Akcja Historia - podaj dalej".
Z czego można tworzyć rodzinne archiwa? Mogą to być akty urodzenia, metryki chrztu, akty małżeństwa, akty zgonu, pamiętniki, odznaczenia, dyplomy, fotografie, filmy, listy, świadectwa i zeszyty szkolne, przedmioty codziennego użytku lub te bardziej wyjątkowe i sentymentalne oraz kolekcje rodzinne np. starych druków czy map. "Przełomy" zachęcają także do nagrywania wspomnień dziadków i pradziadków komórkami, dyktafonami czy kamerkami.
Organizator akcji podkreśla: "Pokolenia, które pamiętają okres sprzed 1939 roku, II wojnę światową oraz PRL powoli odchodzą bądź niestety już odeszły. Naszym wspólnym zadaniem jest to, aby jak najwięcej zachować z przeszłości i ocalić dla przyszłych pokoleń. Nie zapomnieć, a zapamiętać, by nikt nie doświadczył tego, przed czym stara się ustrzec Adam Mickiewicz w słowach: „Jeśli zapomnę o Nich Ty, Boże na niebie zapomnij o mnie”. Wakacje to okazja, aby odwiedzić najbliższych, w tym najstarszych członków rodziny: dziadków i pradziadków. To czas na rozmowy z nimi o przeszłości, szperanie na strychach wśród pamiątek, przeglądanie starych dokumentów, fotografii, przedmiotów".
Archiwa rodzinne będzie można w "Przełomach" zostawić na zawsze bądź wypożyczyć tylko do zrobienia kopii i zeskanowania. Zgromadzone materiały (te najciekawsze) posłużą do stworzenia jesienią wystawy czasowej w wersji tradycyjnej oraz multimedialnej.
(as)