piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Tulipany w muzeum

Tulipany w muzeum

Tulipany w muzeum
Data publikacji: 2015-10-19 13:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 1895 29645

Już tylko miesiąc pozostał do największego wydarzenia wystawienniczego tej jesieni: ekspozycji „Nie tylko tulipany" w szczecińskim Muzeum Narodowym. Ponad sto dzieł flamandzkich, niderlandzkich i holenderskich mistrzów złotego wieku prezentowanych będzie na Wałach Chrobrego aż do kwietnia.

Kolekcja przyjedzie do nas ze Schwerina, z Państwowego Muzeum. Niezwykle cenne zbiory to dar Christopha Müllera, dziennikarza i felietonisty „Tagesspiegel" i „Schwäbisches Tagblatt”. Müller zainteresował się przed laty sztuką dawnych mistrzów. W 2006 roku był już właścicielem  jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji w Niemczech. W 2013 roku, zdecydował się przekazać 150 obrazów Państwowemu Muzeum w Schwerinie. W Szczecinie zobaczymy lwią część tych zbiorów, według szacunków wartych kilkadziesiąt milionów euro.

Na wystawie obejrzymy portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, sceny biblijne i martwe natury, z XVI, XVII i XVIII wieku. W każdym z sześciu działów ekspozycji pojawią się bardzo znaczące nazwiska - m.in. Hans von Aachen, Jan Brueghel Starszy, Joos van Cleve, Edward Collier, Benjamin Cuyp, Dirck van Dalen, Karel Dujardin, Gillis Mostaert, Pieter Neeffs Młodszy, Jan Porcellis, Paulus Pietersz Potter, Hendrik van Steenwijck Starszy, Michael Sweerts, Gililis van Valckenburch czy Hendrick Cornelisz van Vliet.

Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny, polsko-niemiecki, obszerny, bogato ilustrowany katalog. Dzięki niemu poznać można będzie nie tylko pokazywane na Wałach dzieła, ale także historię Państwowego Muzeum w Schwerinie. Wernisaż odbędzie się 25 listopada, w samo południe. Zamknięcie prezentacji zaplanowane jest na kwiecień 2016 r. 

„Nie tylko tulipany" to pierwszy etap współpracy muzeów ze Szczecina i Schwerina. W 2016 roku planowana jest prezentacja szczecińskiej kolekcji rysunków Tiepolów w stolicy Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W 2017 roku z kolei, być może obejrzymy w Szczecinie prace Marcela Duchampa, przechowywanej w Schwerinie.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Na wystawie prezentowany będzie m.in. widoczny na zdjęciu „Portret rodzinny" Johannesa Davidsza Mijtensa z XVII w.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie