W wtorek (9 kwietnia) o godz. 18 w Piwnicy Kany w Szczecinie odbędzie się dyskusja wokół książki Andrzeja Skalimowskiego „Sigalin. Towarzysz odbudowy”. To wydarzenie inauguruje organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Salon Książki Biograficznej, czyli cykl spotkań z autorami książek opisujących losy wybranych postaci historycznych
Grzegorz Sigalin został zamordowany przez NKWD w 1938 r. w Moskwie. Roman Sigalin zginął wiosną 1940 r. w Katyniu. Najmłodszy z braci - Józef Sigalin - budował Warszawę przez blisko czterdzieści lat. Wszystkie instytucje i inwestycje, które wyznaczały rytm powojennego życia miasta – Biuro Odbudowy Stolicy, Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Trasa Łazienkowska aż po dolinę Wisły – związane są w ten lub inny sposób z Józefem Sigalinem.
Andrzej Skalimowski, przytaczając liczne, przeważnie niepublikowane dokumenty i relacje, opowiada o życiu pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy. Pisze o mieście, które na skutek całkowitego zniszczenia i bezprecedensowej skali odbudowy całkowicie zmieniło swój charakter. Jest to również historia przemian w polskiej architekturze związanych z zadekretowaniem realizmu socjalistycznego, którego Józef Sigalin w pewnym okresie życia był symbolem.
(as)