niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kultura > Ostatni komendant, wielki bohater

Ostatni komendant, wielki bohater [FILM]

Ostatni komendant, wielki bohater
Data publikacji: 2019-04-04 10:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-05 06:13
Wywietleń: 848 383234

W czwartek (4 kwietnia) o g. 18 w szczecińskim kinie "Pionier" rozpocznie się seans filmu dokumentalnego "Kotwicz. Ostatni komendant", wspólnego dzieła Grzegorza Kaźmierczaka, Michała Matysa, Borysa Panfila. Film powstał dzięki wsparciu szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 

W 1939 r. Maciej Kalenkiewicz, pseudonim „Kotwicz”, był zastępcą majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później m.in. współtwórcą lotniczej łączności z krajem, koncepcji cichociemnych i polskich wojsk spadochronowych, planu powstania powszechnego, instruktorem i autorem lub współautorem instrukcji bojowych. Był też jednym z ponad trzystu elitarnych żołnierzy Armii Krajowej, zrzuconych do okupowanej Polski, a w 1944 r. ostatnim komendantem Nowogródzkiego Okręgu AK, obrońcą „straconego posterunku” na Kresach Wschodnich i autorem operacji wyzwolenia Wilna „Ostra Brama”.

Z wykształcenia Kalenkiewicz był saperem i inżynierem. Absolwent Oficerskiej Szkoły Inżynierii, którą ukończył w październiku 1927 r. Po przewrocie majowym przeniesiony służbowo na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, w 1935 r. uzyskał dyplom inżyniera urządzeń i komunikacji miejskich. Do Wyższej Szkoły Wojennej został przyjęty w styczniu 1938 r. z pierwszą lokatą na 800 kandydatów, naukę przerwał początek wojny. Tytuł oficera dyplomowanego uzyskał pośmiertnie. „Kotwicz” poległ ze swoimi żołnierzami w sierpniu 1944 roku we wsi Surkonty w walce z NKWD. Tam też są pochowani na niewielkim cmentarzu wojskowym.

(as)

Fot. Archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie