piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > To już piąta Gryfia!

To już piąta Gryfia!

To już piąta Gryfia!
Data publikacji: 2016-02-12 15:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Wywietleń: 1555 117867

W tym roku "Kurier Szczeciński" już po raz piąty przyzna Gryfię - Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki. To jedyny laur literacki w Polsce sprofilowany w ten sposób. Do piątej edycji zgłoszono rekordową liczbę książek, aż 108! W tej chwili wstępnej selekcji dokonują jurorzy.

- Po tych pięciu latach nagroda ugruntowała swoją pozycję - opowiada Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. - Gryfia jest coraz bardziej rozpoznawalna. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku swoje propozycje zgłosiły wydawnictwa, które wcześniej tego nie robiły. Autorki dostrzegają i doceniają to, że jest to nagroda bezstronna i apolityczna, że interesuje nas jedynie dobra literatura. Takie inicjatywy uważam za bardzo potrzebne, ponieważ należy honorować kobiety zawodowo zajmujące się pisarstwem. Im więcej nagród, tym lepiej dla literatury - bo dzięki nim dyskutuje się o książkach.

"Kurier Szczeciński" przyznaje Gryfię od 2012 roku. Do tej pory uhonorowaliśmy cztery znakomite pisarki. Magdalena Tulli została nagrodzona za przejmującą opowieść o traumach przekazywanych z pokolenia na pokolenie - "Włoskie szpilki", Zyta Oryszyn - za książkę "Ocalenie Atlantydy" oddającą sprawiedliwość osobom mielonym przez młyny historii. Dwie pozostałe nagrodzone pozycje to reportaże - "Bukareszt. Kurz i krew" Małgorzaty Rejmer to opowieść o Rumunii, w "Angolach" Ewa Winnicka pochyliła się nad Polakami, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii. Jury nagrody oprócz Joanny Laprus-Mikulskiej tworzą prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki oraz Konrad Wojtyła.

Dowodem na wysoką rangę Gryfii jest fakt, że finalistki nagrody ogłaszamy od dwóch ostatnich edycji na największej imprezie branżowej w Polsce - podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym. Dodajmy, że dzięki "Kurierowi" szczecinianie mogą spotkać się z finalistkami każdej edycji Gryfii podczas promocji autorskich.

Tegoroczną laureatkę ogłosimy w czerwcu. Przyznaniu nagrody tradycyjnie towarzyszyć będzie Miasteczko Literackie przygotowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną. ©℗

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: W tym roku do Gryfii zgłoszono rekordową liczbę książek.

Komentarze

rob
Smutna to i smetna impreza bardzo prowincjonalana.Organizatorzy powinni wybrac sie chocby do Sopotu na Festiwal Literacki.Moze czegos by sie nauczycli.A tak smutek w oczach.
2016-02-15 13:18:30
.
Niektórym zmiana płci pomogłaby w karierze literackiej, ale brakuje im odwagi i są nadal tylko jurorami.
2016-02-14 13:15:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie