„Podgrodzie – kuźnia homo sovieticusa w PRL. Dziecięce miasteczko na wzór sowieckiego obozu Artek” – to tytuł dyskusji, która rozpocznie się w w czwartek o g. 17.30 w Przystanku Historia w Posejdonie na Bramie Portowej. Na wydarzenie zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
Temat: socjalistyczne wychowanie w miasteczku dziecięcym w Podgrodziu.
M. Heller w pracy „Maszyna i śrubki. Jak hartował się człowiek sowiecki” pisał: „Praca nad wyprodukowaniem „nowego młodego człowieka” trwała bez przestanku”.
A. Zinowiew w książce „Homo Sovieticus” przedstawia cechy „produktu” końcowego tego procesu: to człowiek (przyp. aut.) „przyuczony do życia w stosunkowo trudnych warunkach, gotów stawiać czoła trudnościom, bezustannie spodziewa się jeszcze gorszych czasów, pochwala działania władz, stara się przeszkodzić tym, którzy naruszają utarte normy postępowania, całą duszą popiera kierownictwo, ma standardową zideologizowaną świadomość i poczucie odpowiedzialności za kraj i gotów jest ponosić ofiary oraz poświęcić innych w ofierze”.
Czy miasteczko dziecięce w Podgrodziu obok Nowego Warpna, wzorowane na obozie Artek, było kuźnią „homo sovieticusa”?
Uczestnicy dyskusji: dr Monika Wiśniewska (Polska Akademia Nauk), Barbara Sowińska-Adamczyk (autorka książki „Miasteczko dziecięce. Monografia Podgrodzia 1952-1973”), Zenon Owczarek (pasjonat historii lokalnej, przewodnik), dr Sebastian Kaniewski (IPN Szczecin).
(as)