wtorek, 01 grudnia 2020r.

Szykujemy tegoroczny plebiscyt teatralny. Bursztynowe Pierścienie wręczymy w listopadzie

Data publikacji: 2020-07-12 09:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-12 09:18
Szykujemy tegoroczny plebiscyt teatralny. Bursztynowe Pierścienie wręczymy w listopadzie
 

Pandemia zmieniła plany wielu instytucji kultury czy organizatorów festiwali. Niestety, sporo wydarzeń trzeba było odwołać albo przełożyć na przyszły rok. Dlatego jesteśmy szczęśliwi, że możemy ogłosić: odbędzie się tegoroczna edycja plebiscytu teatralnego pn. Bursztynowy Pierścień, organizowanego przez naszą gazetę! W tym roku wyjątkowo gala podsumowująca sezon artystyczny 2019/2020 odbędzie się wcześniej niż corocznie. Nie w grudniu, ale już 9 listopada (miejsce tej imprezy niech na razie pozostanie tajemnicą). Wcześniej również rozpocznie się czas głosowania na Państwa faworytów - spektakle i aktorów, bo już we wrześniu.

Warto przypomnieć, że plebiscyt organizowany jest przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”, z przerwami, od 1965 roku. Wtedy nazwiska pierwszych laureatów najpierw podano na łamach naszej gazety we wspomnianym 1965 roku (obecnie zdobywców nagród ujawniamy dopiero na gali), a następnie 10 stycznia 1966 roku po raz pierwszy zostały wręczone Bursztynowe Pierścienie. Otrzymali je wówczas: Irena Brodzińska (legenda sceny operetkowej Szczecina), Mirosława Lombardo (aktorka teatralna i filmowa, grała m.in. w filmach Kawalerowicza i Hasa), Andrzej Kopiczyński (niezapomniany odtwórca tytułowej roli w serialu „Czterdziestolatek”) oraz Zygmunt Apostoł (popularność aktorowi przyniosła rola artysty w filmie „Nie lubię poniedziałku”). Dotąd najwięcej razy nagrody w naszym plebiscycie otrzymywali m.in.: wspomniana Irena Brodzińska, Wacław Ulewicz, Anna Januszewska, Arkadiusz Buszko, Michał Janicki i Przemysław Żychowski.

W ub. roku publiczność nagrodziła przedstawienie pt. „Morfina 0.05” Fundacji Kultury West&Art oraz Olgę Adamską z Teatru Polskiego (za rolę Lulu w „Zamku z piasku”), z kolei jurorzy: „Z piekła do piekła” Teatru Polskiego i Joannę Matuszak, aktorkę Teatru Współczesnego (choć w minionym roku doceniono ją za rolę w spektaklu Teatru Piwnica przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich - „Zakochać się”). Jurorzy przyznali też Srebrną Ostrogę dla najbardziej obiecującej młodej osobowości na zachodniopomorskiej scenie, otrzymał ją Olek Różanek z Teatru Polskiego za „pierwsze kroki w DRUGIM wcieleniu". Z kolei Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego i szef Teatru Piwnica przy Krypcie, otrzymał Wielką Nagrodę Jury „za aktorskie i reżyserskie kreacje na scenach szczecińskich teatrów - Współczesnego, Krypta, Piwnica przy Krypcie - wieloletnią twórczą aktywność, artystyczny entuzjazm i zaangażowanie w życie teatralne Szczecina i regionu oraz za rolę Gustava Adolfa Ekdahla w „Fanny i Alexander" w Teatrze Współczesnym". Warto dodać, że publiczność teatralna głosuje za pomocą SMS-ów oraz kuponów drukowanych w „Kurierze Szczecińskim”.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ