wtorek, 01 grudnia 2020r.

Usiądź w pierwszym rzędzie. I obejrzyj bursztynowy spektakl

Data publikacji: 2020-05-21 07:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-21 07:52
Usiądź w pierwszym rzędzie. I obejrzyj bursztynowy spektakl
 

W całej Polsce trwa, od minionego weekendu, świętowanie Dnia Teatru Publicznego. W tym roku jest to właściwie cały tydzień z teatrem, choć obchody mocno się różnią od tego, co działo się w ubiegłych latach. Ot, wtedy wspomniane instytucje wystawiały wybrane spektakle „za grosze”, bo widzowie mogli kupić na nie bilety zwykle po 350 groszy. W tym roku świętowanie przeniosło się w przestrzeń wirtualną. No i tu mamy bardzo dobrą wiadomość dla teatromanów! Od czwartku (21 maja) od godziny 16 do piątku (22 maja) do godz. 22 można będzie obejrzeć, siedząc wygodnie na kanapie "w pierwszym rzędzie", spektakl szczecińskiego Teatru Polskiego: "Z piekła do piekła".

W zapowiedzi spektaklu artyści Teatru Polskiego wspominają tłumy widzów, którzy pojawiali się w ubiegłym latach długo przed otwarciem kasy, by kupić owe bilety za grosze: "Kolejka ciągnąca się pod Teatrem, bo w przedsionku brakowało miejsca. Widzowie czekający na długo przed otwarciem kasy i odchodzący od niej z uśmiechem i tanim biletem. Te obrazy były znakiem rozpoznawczym inicjatywy wspieranej przez Instytut Teatralny. Inicjatywy, która pokazywała, że we wspólnym działaniu ponad stu polskich scen jest sens. W aktualnej sytuacji realizacja akcji w takiej formie jest niemożliwa. Ale to właśnie w aktualnej sytuacji - odizolowania, samotności i strachu - niezwykle silnie potrzebujemy poczucia przynależności, wsparcia przez grupę, świadomości, że w naszych emocjach nie jesteśmy sami. Stąd też, aby uczcić tegoroczny - wyjątkowy - Dzień Teatru Publicznego nasz Teatr zaprasza Was, Droga Publiczności, na przedstawienie online na naszym kanale YouTube".

„Z piekła do piekła”, w reżyserii Adama Opatowicza, to spektakl poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Usłyszymy w nim trzydzieści utworów, z którymi zmierzyli się nie tylko aktorzy Teatru Polskiego (Olga Adamska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska, Adrianna Szymańska, Marta Uszko, Krzysztof Bauman, Piotr Bumaj, Filip Cembala, Sławomir Kołakowski, Dariusz Majchrzak, Krzysztof Niewirowski, Wiesław Orłowski i Olek Różanek), ale i zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski. Wśród tych wykonań są prawdziwe "perełki", które z pewnością zachwycą internetowych widzów.

Wspomniane przedstawienie w grudniu ubiegłego roku zostało laureatem plebiscytu teatralnego organizowanego przez naszą redakcję pn. Bursztynowy Pierścień.

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ