Ta wystawa zachwyca eksponatami, które opowiadają o rozkwicie sztuki na dworze książąt pomorskich w XVI i początkach XVII wieku.
„Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak dzieła sztuki, które zachowały się do dzisiaj i są prezentowane na wystawie, dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury i sztuki późnego renesansu” – czytamy w opisie wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
To największa kolekcja związana z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów. Przy ul. Staromłyńskiej 27 obejrzymy obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
„Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów jest Portret Filipa I pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 roku. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego, 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów” – czytamy w informacji o wystawie.
Ważną część ekspozycji stanowią stroje i klejnoty wydobyte po drugiej wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku. Wyróżnia się wysadzana diamentami egreta (ozdoba kołpaka) księcia Franciszka I.
„Zaprezentowany jest również wypożyczony z katedry w Merseburgu portret księcia Franciszka I na marach, ukazujący księcia w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można obejrzeć na wystawie”.
(isz)
Fot. Marek Klasa