Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Szczecińskie Wtorki. Czym są rekonstrukcje historyczne?

Data publikacji: 19 marca 2018 r. 10:15
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
Szczecińskie Wtorki. Czym są rekonstrukcje historyczne?
Fot. Robert Stachnik (arch.)  

We wtorek (20 marca) o godz. 17.30 zapraszamy do Salonu Czytelniczego ProMedia, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 2), na kolejny Szczeciński Wtorek. Tematem dyskusji będą tym razem rekonstrukcje historyczne.

Rekonstrukcje historyczne, nazywane też inscenizacjami wydarzeń z historii, są od jakiegoś czasu bardzo modne, choć nie jest to zjawisko nowe. Wydaje się, że specyficzne dla Polski są dziś rekonstrukcje militarne, przywołujące wydarzenia z lat drugiej wojny światowej, walk o kształt Polski powojennej, czasów stanu wojennego. Dla jednych jest to element edukacji historycznej, dla innych – manipulacji, jeszcze inni mówią, że to hobby, sposób na życie, metoda zarabianie pieniędzy.

Co miesiąc w Salonie ProMedia Instytut Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, Miejska Biblioteka Publiczna i „Kurier…” organizują Szczecińskie Wtorki. To otwarte debaty, związane z tożsamością lokalną. Temat debaty, która odbędzie się w najbliższy wtorek, brzmi: „Między misją a trywializacją historii, czyli rzecz o rekonstrukcjach historycznych”.

Wezmą w niej udział: prof. Stefan Kwiatkowski, wybitny mediewista z Uniwersytetu Szczecińskiego, Andrzej Kotula, wolny dziennikarz, niemcoznawca, działacz opozycji demokratycznej w latach PRL, Piotr Siemiński, historyk archiwista, doktorant US, uczestnik rekonstrukcji historycznych, twórcy grup rekonstrukcyjnych Igor Górewicz i Grzegorz Kuklewski oraz dr Tomasz Ślepowroński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, który debatę poprowadzi. 

Wprowadzeniem do wtorkowej dyskusji był artykuł szczecińskich historyków, dr. Radosława Skryckiego i dr. Tomasza Ślepowrońskiego, drukowany w „Kurierze…” w wydaniu piątkowym.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Adam Makowski, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US

Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

Tomasz Kowalczyk, redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Świnoujścianka
2018-03-18 12:51:53
Rekonstrukcje historyczne to REWELACYJNY SPOSÓB PRZEKAZYWANIA WIEDZY!!! Brawa dla pomysłu !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA