Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Szczecińskie elegantki na wystawie [FILM]

Data publikacji: 2019-03-08 07:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-10 09:30
Szczecińskie elegantki na wystawie
 

Jakie ubiory nosiły kobiety w Szczecinie od lat 60. XIX w. do wybuchu I wojny światowej? Czy podążały wtedy za modą europejską, choćby pobliskiego Berlina? O tym wszystkim będzie się można przekonać na wystawie pt. „Szczecińskie elegantki” w DK 13 Muz. Na piątkowy wernisaż (godz. 17) wstęp jest wolny.

Zostaną tu przedstawione najważniejsze trendy panujące w modzie kobiecej we wspomnianych latach. Zmieniającą się w ciągu tego okresu stylistykę ubioru dokumentują oryginalne fotografie na kartonikach z prywatnej kolekcji Katarzyny Kirkiewicz-Franczak. Wszystkie wykorzystane zdjęcia wykonane zostały przez szczecińskich fotografów i widnieją na nich wizerunki ówczesnych mieszkanek naszego miasta.

Kolekcjonerka tak opowiada o swoim zbiorze: „Fotografie na kartonikach kolekcjonuję od ponad 10 lat. Zdjęcia na cienkim papierze naklejane na kartonik były cudem tamtych czasów. Widnieją na nich raczej ludzie zamożni, bo tylko takie osoby było stać na zrobienie sobie profesjonalnego zdjęcia. Ponadto status finansowy mężczyzny był prezentowany przez stroje żony”.

Wystawa pt. „Szczecińskie elegantki” została przygotowana przez Książnicę Pomorską i pochodzi ze zbiorów Czytelni Pomorzoznawczej.

Monika GAPIŃSKA

Fot. Ryszard PAKIESER 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ