Sobota 27 listopada 2021r. 
REKLAMA

Jak ubierały się szczecinianki w XIX wieku? [FILM]

Data publikacji: 2016-02-29 19:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-10 09:33
Jak ubierały się szczecinianki w XIX wieku?
Katarzyna Franczak (z prawej) i Anna Moryto, która zaprezentowała także suknię swojego autorstwa, stworzoną na podstawie wzoru z francuskiego pisma La Mode Illustree z 1882 roku. Fot. Dariusz Gorajski  

W weekend w Starej rzeźni gościła moda damska dawnego Szczecina. To za sprawą Katarzyny Franczak - kolekcjonerki starych zdjęć i Anny Moryto, która zajmuje się rekonstrukcją strojów historycznych.

Podczas spotkania "Moda Polska w Szczecinie - Atelier Stettin - moda kobieca w XIX wieku w Szczecinie" Katarzyna Franczak zaprezentowała swoją kolekcję zdjęć na kartonikach, które przedstawiają stroje szczecinianek z przełomu XIX i XX wieku.

- Fotografie na kartonikach kolekcjonuję od 10 lat. Zdjęcia na cienkim papierze naklejane na kartonik były cudem tamtych czasów. Widnieją na nich raczej ludzie zamożni, bo tylko takie osoby było stać na zrobienie sobie profesjonalnego zdjęcia. Ponadto status finansowy mężczyzny był prezentowany przez stroje żony - mówiła Katarzyna Franczak.

 

Z kolei Anna Moryto - kolekcjonerka dawnych strojów, która także wykonuje tego typu suknie, bazując na dawnych trendach - opowiadała o tym, jak zmieniała się moda.

- W latach 50. XIX wieku pojawiają się powiększone spódnice i falbany, co sprawia, że optycznie wyglądają na większe. W latach 60. krynoliny zmniejszają jednak swoje rozmiary. Z kolei w latach 70. ciężar sukni przeniesiony zostaje na tył. Na przełomie wieków - XIX i XX - stroje stają się bardziej faliste, natomiast bliżej wojny zaczynają być szyte tak, aby sylwetka wyglądała na bardziej smukłą i kolumnową - opowiadała pasjonatka. Zaprezentowała ona także wykonaną przez siebie suknię, stworzoną na podstawie wzoru z francuskiego pisma La Mode Illustree z 1882 roku. Być może wystawa sukien Anny Moryto zawita wkrótce do Szczecina. ©℗

PaS

Film: PaS

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Przede wszystkim były inteligentniejsze od obecnych.
2016-03-01 07:53:08
Nie tatuowały się.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ