Czy Szczecin jest miastem wielokulturowym? Czy wielokulturowe jest Pomorze Zachodnie? Na takie pytania spróbujemy odpowiedzieć 8 maja, w czasie kolejnego Szczecińskiego Wtorku.
Środa (9 maja) zgodnie z uchwałą Parlamentu Europejskiego, to doroczny Dzień Europy. Został ustanowiony w rocznicę ogłoszenia w 1950 r. przez Roberta Schumana, ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która – jak się później okazało – dała początek Unii Europejskiej.
Wspólnota powstała pięć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, dzięki determinacji głównie dwóch dotychczasowych wielkich wrogów, Francji i Niemiec, aby jednoczyć państwa Europy wokół idei bezpieczeństwa i pokoju. Unia Europejska tę ideę dziedziczy.
W przeddzień Dnia Europy zapraszamy do Salonu ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 2, godz. 17.30) na kolejny Szczeciński Wtorek. Dyskusja będzie dotyczyć wielokulturowości Szczecina i Pomorza Zachodniego. O problemie tym dyskutuje dziś cała Europa.
W rozmowie wezmą udział: dr hab. prof. US Janusz Mieczkowski, kierownik Zakładu Dziejów Najnowszych i Polityki Etnicznej Instytutu Politologii i Europeistyki US, autor prac o polityce etnicznej i wyznaniowej, historii nacjonalizmów i komunikacji społecznej, dr hab. prof. US Jörg Hackmann z Zakładu Europejskich Studiów Porównawczych US, autor m.in. prac o kulturze pamięci i polityce historycznej po 1945 r., przemianach społecznych, kulturowych i politycznych na pograniczach, historii regionu Bałtyku w XIX i XX i społeczeństwie obywatelskim oraz Jan Syrnyk, przewodniczący Rady Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, przewodniczący oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
Rozmowę poprowadzi red. Bogdan Twardochleb („Kurier Szczeciński”). Wprowadzeniem do kolejnego Szczecińskiego Wtorku była rozmowa z prof. Januszem Mieczkowskim, zamieszczona w naszej gazecie 4 maja.
Na spotkanie w Salonie ProMedia zapraszają:
Małgorzata Ludwiczek, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Szczecinie,
Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie,
prof. Adam Makowski, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego,
Tomasz Kowalczyk, redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”.
(b.t.)
Fot. Ryszard Pakieser